30 dni na zwrot towaru

Aranżacja wnętrz w stylu boho

Redakcja
 | 08/11/22

Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym urządzenia mieszkania w stylu BOHO. Szczegóły w artykule, zapraszamy!

Dom lub mieszkanie to azyl, w którym można odpocząć, spędzić czas z bliskimi i zapomnieć o trudnościach codziennego dnia. Aby móc w pełni cieszyć się swoim M, sięgamy po sposoby i style wykończenia oraz wystroju, które najbardziej odpowiadają naszemu poczuciu estetyki. Jednym z ciekawych stylów o interesującej historii i intrygującym charakterze jest styl boho. Czym się odznacza i skąd pochodzi? 

Czym jest styl boho?

Początków i korzeni popularnego dziś stylu boho należy dopatrywać się już w XVIII-wiecznej Francji. Pod koniec osiemnastego stulecia w ojczyźnie wieży Eiffela pojawiły się bowiem liczne grupy awangardowych artystów, nazywanych cyganerią lub bohemistami. Od słowa bohema – z fr. la boheme – pochodzi właśnie nazwa stylu boho.

Przedstawiciele artystycznej bohemy nie przywiązywali oczywiście wagi zarówno do aspektu praktycznego, jak i do trendów modowych czy wnętrzarskich. Co więcej nierzadko byli to artyści, którzy jeszcze nie odnieśli swojego życiowego sukcesu, mogącego przynieść im majątek; wśród nich znajdowali się również ci odnajdujący się na nowo, którzy po rewolucji francuskiej stracili swoje majątki. Wszystko to sprawiało, iż należący do bohemicznych grup artystycznych urządzali swoje wnętrza tym, co akurat było dostępne – używali różnych materiałów i mebli nierzadko pochodzących z odległych od siebie epok. W aranżacjach tych nie brakowało jednak swoistości, przytulności i poczucia harmonii. W ten sposób zrodził się styl, który po wielu latach i kilku przewrotach wciąż cieszy się ogromną popularnością. 

Styl boho a lata 60.

Lata 60. ubiegłego stulecia to dla stylu boho czas szczególnie istotny. Wtedy to bowiem przeżywał on  renesans – powrócił do wielu wnętrz, ale także nieco się zmienił, a ściślej mówiąc – ewoluował. Najchętniej po koncepcję przytulnej, lecz luźno, niezobowiązująco stworzonej przestrzeni sięgali miłośnicy ruchów hipisowskich, tak zwane dzieci kwiaty. Po latach 60. styl boho rozprzestrzenił się jednak także na inne kręgi, aby ostatecznie w ciągu kilku ostatnich lat znaleźć się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych stylów. 

Dom w stylu boho – od czego zacząć?

Czym charakteryzuje się styl boho? We wnętrzach nawiązujących do francuskiej bohemy przede wszystkim powinna panować charakterystyczna, swobodna atmosfera. Niezależnie od tego, czy jest to salon, sypialnia, czy inne pomieszczenie, powinno ono emanować ciepłem i przytulnością, zamkniętymi w pomysłowym eklektyzmie. Styl boho powinien być swego rodzaju przeciwieństwem sztywnej elegancji, a także przeciwwagą dla nastawionych wyłącznie na funkcjonalność i użytkowość wnętrz. 

Odpowiednio wykończone pomieszczenie w stylu boho na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco chaotyczne czy stworzone naprędce. Po chwili jednak zdecydowanie da się zauważyć, że każdy z jego elementów w swój nietuzinkowy sposób dopasowany jest do pozostałych, wraz z którymi tworzy jedyną w swoim rodzaju, lecz spójną całość.

Kolory bohemian style

Jaki kolor pasuje do boho? Na jakie tony zwracać uwagę, tworząc wnętrze w stylu francuskiej cyganerii? Wnętrze w stylu boho to kolory nawiązujące do otaczającej nas przyrody. Są to więc przede wszystkim naturalne barwy ziemi, trawy, kwiatów, rzadziej nieba. Do najpopularniejszej grupy kolorów w boho należy zaliczyć zdecydowanie odcienie brązów – od intensywnych kolorów, nawiązujących do najciemniejszych rodzajów drewna, po lekko złamane brązem ciepłe biele. W stylu boho doskonale sprawdzają się także wszelkiego rodzaju beże, zarówno ciepłe, jak i chłodne. Podium zamykają tu odcienie pomiędzy beżem a żółtym – kolory lnu czy piasku.

Oczywiście nie należy zapominać także o istotnym i często wybieranym w tymże stylu kolorze, jakim jest zieleń. We wnętrzach boho są to najczęściej jej głębokie, ciemne odcienie, takie jak butelkowa czy też kolory soczystej, skąpanej w słońcu trawy. Wśród mniejszych i większych dodatków w stylu boho znaleźć można także odcienie ciemnej czerwieni oraz tony rudo-pomarańczowe. 

Warto pamiętać, że wnętrza w stylu boho to nie tylko kolory, ale także wzory. Aranżacje boho to przede wszystkim naturalne, nawiązujące do korzeni i otaczającej nas przyrody rozwiązania. Królują tu więc różnego rodzaju wzory etniczne, nawiązujące do kultury krajów afrykańskich bądź latynoamerykańskich. Do najpopularniejszych należą wzory i aranżacje budzące skojarzenia z kulturą marokańską, indyjską oraz indiańską. Nierzadko zdarza się także, że styl boho łączony jest z bardziej rodzimymi wzorami, które znaleźć można w stylu rustykalnym. 

Styl boho w domu – materiały

Podobnie jak w przypadku kolorów, także w kwestii materiałów należy opierać się o bogactwo natury. Jest to więc oczywiście drewno, najczęściej w jaśniejszych odcieniach, nierzadko surowe. Ponadto we wnętrzu w stylu boho nie może zabraknąć naturalnych tekstyliów, takich jak bawełna, wełna czy len. Mile widziane są również wiklina, bambus oraz rattan, ale także drobne dodatki z gliny czy kamienia. 

Jeśli chodzi o drewno, pełni ono najbardziej uniwersalną funkcję, gdyż w stylu boho może pojawić się zarówno w meblach, jak i dodatkach architektonicznych, a także dekoracjach. Materiały takie jak bambus (np. wieszak loftowy na ścianę), rattan (zestaw mebli ogrodowych rattanowych) czy wiklina to także szerokie pole do popisu – od całych mebli, takich jak fotele wiszące w stylu boho, poprzez ich ozdobne elementy – jak chociażby fronty szaf – po dekoracje, kosze czy podkładki. Jeśli chodzi o naturalne tkaniny, jak bawełna, wełna oraz len, najlepiej sprawdzą się one w postaci dodających przytulności zasłon, koców, narzut, obrusów czy wieszaków z weluru.

Fotel wiszący w stylu boho

Styl boho – dodatki i dekoracje

Aby dopełnić całości i móc cieszyć się wyjątkowym, estetycznym i przytulnym stylem boho w swoim wnętrzu, nie należy zapominać także o elementach dekoracyjnych. Drobne dodatki powinny dyskretnie, lecz zauważalnie spajać całość i nadawać jej ciepła, a także spójności. 

Ciekawych rozwiązań warto szukać tu między innymi w donicach na kwiaty oraz abażurach lamp; dobrze w tym wypadku sprawdzą się bambus i wiklina. Całość atrakcyjnie zwieńczą także długie zasłony, koce i narzuty z naturalnych materiałów, jak również – także naturalnie wykonane – pojemniki, misy i kosze. Oczywiście miejsce na dodatki czy akcenty w stylu boho znaleźć możemy niemal wszędzie – także na krzesłach, lustrze czy półce na książki. Zamiast dużego, stojącego lustra bez ramy wybierzmy kilka okrągłych, wiszących i przyozdobionych tkaniną lusterek, a na krzesła nałóżmy lniane pokrowce lub miękkie poduszki. W sypialni doskonale sprawdzi się wykonany z naturalnych tkanin baldachim nad łóżko oraz liczne świeczniki – zarówno gliniane, jak i drewniane. 

W każdym wnętrzu i ogrodzie w stylu boho sprawdzą się oczywiście wszelkiego rodzaju dodatki roślinne – od ciętych kwiatów, poprzez kwiaty doniczkowe, na suszonych okazach kończąc. Rośliny to nieodzowny element stylu boho, zarówno w salonie, jak i jadalni, ogrodzie czy sypialni. 

Ogród w stylu boho - poradnik

Aranżacja wnętrz styl boho – o czym jeszcze pamiętać?

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć, planując urządzenie swojego wnętrza w stylu boho? Pamiętajmy o eklektyzmie i swobodzie – nie ograniczajmy się! Ten sposób aranżacji wnętrz nie jest rozwiązaniem dla osób lubiących minimalistyczne wnętrza, to styl, który pozwala wyrazić swoje poczucie estetyki i przywiązania do naturalnych kolorów oraz materiałów w każdym calu swojego domu czy mieszkania. 

Najważniejsze jest tutaj zachowanie samego siebie i własnego poczucia swobody, komfortu i estetyki. Mniej istotny jest natomiast staranny dobór takich, a nie innych mebli czy dokładnie dopasowanych odcieni ścian lub dodatków. Oczywiście pod koniec jej komponowania całość powinna prezentować się w sposób przyjemny dla oka i spójny, jednak to właśnie w stylu boho możliwości osiągnięcia takiego efektu jest zdecydowanie najwięcej.

 

Wróć