Jak dopasować hoker do blatu kuchennego?

Redakcja
 | 13/06/22

Zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym dopasowania wysokości hokerów w stosunku do mebli kuchennych. Zapraszamy do artykułu!

Wysokie stołki, taborety, krzesła barowe, określane mianem hokerów, to modne i niezwykle praktyczne rozwiązania do kuchni, salonów z aneksem i wnętrz typu studio. Nazwa ma swoje pochodzenie od niemieckiego słowa (hocker- stołek, taboret), które przyjęło się w języku polskim i na stałe weszło do naszego słownictwa. Nazwa odnosi się do barowego, wysokiego krzesła, używanego głównie przy wysokich kontuarach w pubach czy restauracjach. Z uwagi na swą funkcjonalność i modny design hokery z roku na rok stają się coraz popularniejsze w domowych aranżacjach. Najczęściej mebel ten wykorzystywany jest jako hoker do blatu kuchennego czy jako hoker do wyspy w aneksach kuchennych wyposażonych w wysoką ladę oddzielającą przestrzeń salonu od części kuchennej.

 

Hoker hokerowi nierówny

Hoker jako wysokie, barowe krzesło bez oparcia to tylko pierwsze skojarzenie, jakie budzi ten mebel. Hokery mogą mieć jednak bardzo zróżnicowany design, konstrukcję, wysokość i kształt siedziska. W zależności od modelu mogą się charakteryzować stałą bądź regulowaną wysokością. Siedzisko - np. drewniane, skórzane, z tworzywa, welurowe - bywa osadzone na jednej smukłej nodze, na stabilnej, szerokiej podstawie lub klasycznie  - na czterech nogach. Jeśli chodzi o design, do wyboru mamy minimalistyczny, prosty kształt lub bardziej wyrafinowane formy z podłokietnikami i pikowanymi oparciami. Szeroka oferta najróżniejszych rozwiązań stylistycznych, form czy kolorów hokerów daje duże możliwości wyboru. Tutaj wystarczy polegać na własnym guście. Jednak wysokość i dobór hokera do kuchennego blatu powinny opierać się na konkretnych wymiarach. 

 

Dlaczego tak ważne jest pytanie: jaka wysokość hokera? 

Dobranie odpowiedniej wysokości hokera ma bardzo duże znaczenie. Po pierwsze powinien on współgrać z wysokością blatu. Po drugie musi być dopasowany do wysokości domowników korzystających z hokerów na co dzień. Ma to wpływ na ergonomię, a tym samym na wygodę i zdrowie użytkowników. 10-20 cm wysokości przy wysokich krzesłach barowych ma w praktyce odczuwalne znaczenie. Wysokość baru i dobranych do niego krzeseł wpływa na komfort siedzenia, bezpieczeństwo wstawania i siadania, a także na przyjmowaną postawę

wysokość hokerów do blatu kuchennego

 

Jak dobrać hoker do wyspy 90 cm

Wybierając hoker do blatu 90cm, warto kierować się zasadą stosowaną do wszystkich krzeseł. Z reguły przyjmuje się, że różnica wysokości pomiędzy siedziskiem, a blatem stołu, wyspy czy baru powinna wynosić 20-30 cm. Odległość pomiędzy siedzącymi powinna być nie mniejsza niż 10 cm. Barowy standard wnętrz dla dwóch osób to blat o szerokości 50 cm dla baru jednostronnego i 70 cm, dla baru dwustronnego (aby umożliwić użytkownikom siedzenie naprzeciw siebie). Tak zachowane odległości, szerokości i wysokości pozwolą na swobodne siedzenie i spożywanie posiłków przy wspólnym stole. Nie musisz się martwić, jeśli w Twoim lokum nie ma wystarczająco dużo miejsca. Blat o szerokości w granicach 40 cm to rozwiązanie stosowane w niewielkich przestrzeniach, kawalerkach i mieszkaniach typu studio. 

Chcąc dowiedzieć się, jaka długość blatu będzie odpowiednia dla dwóch i więcej osób, warto przeliczyć optymalne wymiary wyspy. Planując miejsce siedzące dla jednej osoby,  tak aby mogła swobodnie zjeść posiłek przy kuchennym blacie, przyjmujemy, że potrzebuje ona 60 cm szerokości blatu. Sadzając przy tymże blacie dwie osoby uwzględniamy 2x60 cm plus 10 cm przerwy pomiędzy osobami (minimalna długość blatu wynosi wówczas 130 cm). Analogicznie przeliczamy  długość wyspy dla większej liczby osób, pamiętając o minimalnej szerokości siedzenia i przerwach pomiędzy siedzącymi.  Zatem jeśli wybieramy hoker do wyspy 90 cm wysokiej, siedzisko hokera powinno znajdować się mniej więcej na wysokości 60-65 cm od podłogi, 20-30 cm poniżej blatu. W przypadku niskich osób i dzieci różnica ta może mieć ok. 25 cm. Podpórka pod nogi powinna być przymocowana około 40 cm poniżej siedziska. Pozwoli to swobodnie wstawać i siadać, pozostawiając odpowiednią przestrzeń na nogi. 

 

Regulowane hokery do blatu kuchennego 

Już na etapie planowania wysokości blatu i krzeseł zwróćmy uwagę na wzrost domowników. Wyższe osoby potrzebują choćby więcej miejsca na nogi. Stąd im wyższa rodzina, tym wyższy powinien być blat i tym samym wyższe hokery. Jeżeli z mebli tych korzystać będą osoby o różnym wzroście, dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest zakup hokerów z regulowaną wysokością. Różnica wynikająca z regulacji to około 20 cm. Umożliwia to dopasowanie hokera do indywidualnych potrzeb i uwarunkowań fizycznych. Jest też bezpiecznym rozwiązaniem w przypadku łączenia blatów o różnych wysokościach. Przykładami takich hokerów z regulowaną wysokością jest na przykład hoker JIMI (regulacja siedziska na wysokość 64-84 cm), hoker ARAKO (63-83 cm), hoker GRAPPO (60-82 cm) jak i wiele innych wyjątkowych modeli.   

 

Wysokość to nie wszystko 

Wybierając hokery do wyspy czy kuchennego blatu, nie warto ograniczać się jedynie do klasycznych hokerów bez podparcia. Ciekawym elementem dekoracyjnym, ale i czynnikiem podnoszącym komfort siedzenia, jest podłokietnik. Nawet jeśli podparcia tego typu są niewielkich rozmiarów, mimo wszystko wpływają na wygodę i gwarantują plecom i ramionom odpoczynek. To szczególnie przydatne podczas dłuższych spotkań przy kuchennym stole. Jeśli chodzi o komfort, z pewnością na uwagę zasługują hokery tapicerowane. Miękkie, przyjemne w dotyku obicie umili odpoczynek, a także ociepli aranżację wnętrza. Welurowe siedzisko będzie ciekawym akcentem w minimalistycznych wnętrzach skandynawskich, a także w pomieszczeniach w loftowym czy industrialnym stylu. Dzięki zróżnicowanej pod względem dostępności barw welurowej tapicerce hokerów barowych można wprowadzić do wnętrza kolor, ożywiając je i czyniąc bardziej niepowtarzalnym. 

hoker butelkowa zieleń

Przydatnym elementem wyposażenia hokera są kółka. Bardzo funkcjonalny i łatwo przesuwny mebel, znajdujący szczególne zastosowanie w salonach fryzjerskich, jest też często wybieranym krzesłem kuchennym. Przykładowo hoker- taboret fryzjerski LOMO posiada regulację wysokości siedziska w granicach 47 - 61 cm, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako hoker do blatu kuchennego 70 - 90 cm. Ergonomiczny podnóżek i wygodne tapicerowane siedzisko z ekoskóry, dzięki któremu łatwo utrzymasz hoker w czystości, to dodatkowe zalety tego modelu. Szczególnie polecany do niewielkich przestrzeni. Z łatwością można go podsunąć pod blat i zyskać tym samym miejsce w przejściu kuchennym. 

 

 

Kiedy już wiesz, jak dopasować hoker

Projektując ergonomiczną kuchnię z hokerami w roli głównej, należy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Dzięki temu mebel będzie nie tylko ozdobą wnętrza, lecz także niezwykle funkcjonalnym elementem wyposażenia domu.

  • Wybierając hokery do wyspy czy wysokiego kuchennego blatu, należy wziąć pod uwagę wysokość mebla, jego wymiary łącznie z podłokietnikami i oparciem siedziska. Od tego zależy komfort siedzenia i ustawność krzesła - ważne jest, by mieściło się ono pod blatem, zapewniając tym samym więcej miejsca w pomieszczeniu. 
  • Należy pamiętać o zasadzie mówiącej, że optymalna różnica wysokości pomiędzy siedziskiem a blatem to 20-30 cm. 
  • Dla uzyskania efektu prostej, chłodnej i bliskiej natury aranżacji warto postawić na hokery drewniane lub z siedziskiem z tworzywa. Ocieplenie wnętrz i wprowadzenie koloru – te zadania spełnią hokery welurowe. Wyrafinowana elegancja to domena hokerów skórzanych i chromowanych. 
Wróć