30 dni na zwrot towaru

Jak modnie i stylowo urządzić balkon? Inspiracje i trendy 2023

Redakcja
 | 17/05/23

Balkon w bloku wielorodzinnym, choć zwykle nie jest największy, może być znakomitą odskocznią od trudów dnia codziennego. Możemy urządzić go na tyle atrakcyjnie, aby nie ustępował swoim wyglądem i funkcjonalnością przydomowym tarasom. Jak to zrobić? Warto przyjrzeć się trendom, które mają szansę na zdominowanie sezonu letniego w roku 2023.

Balkony - aranżacje 2023 i najmodniejsze style tego lata

Jak urządzić balkon, aby latem 2023 roku budził zachwyt sąsiadów i przypadkowych przechodniów? Nie ma jednego stylu, który można uznać za hit tego sezonu. Co najmniej kilka zasługuje jednak na miano rozbudzających wyobraźnię.

Jak urządzić balkon 2023 – modny styl boho

Osoby zastanawiające się nad tym, jak urządzić balkon 2023, coraz częściej rozważają wprowadzenie do tej przestrzeni elementów stylu boho. Trudno zresztą dziwić się, że ten efektowny styl nawiązujący do końca dziewiętnastego wieku cieszy się rosnącą popularnością. Jest stylem lekkim i przyjemnym, nie narzucającym zbyt wielu ograniczeń, a tym samym sprawdzającym się na balkonach różnej wielkości. Nawiązuje też do modnych w ostatnich latach beży i kolorów ziemi, osoby zainteresowane nim nie powinny mieć więc problemu ani ze znalezieniem odpowiednich mebli, ani dodatków. Plusem stylu boho na modnym balkonie jest także to, że stawia na to, co naturalne. Dziś, gdy ludzie ponownie zwracają się ku naturze, trudno go więc nie kochać.

Urządzenie balkonu w stylu boho nie wymaga dużego wysiłku. Zarówno meble, jak i dodatki można dopasować tak do dużej przestrzeni, jak do niewielkiej powierzchni balkonu.

  1. Meble na balkon w stylu boho powinny być stylizowane na te, które wykonano z naturalnych materiałów. Nie trzeba jednak ograniczać się do rattanu i wikliny. Można stawiać także na technorattan znakomicie radzący sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
  2. Jeśli na balkonie znajduje się odrobina wolnego miejsca, warto pomyśleć o bujanym fotelu albo niewielkiej huśtawce – akcesoriach dodających przestrzeni lekkości.
  3. Nie należy bać się tekstyliów. Pomysł na balkon w stylu boho 2023 to miękkie poduszki na krzesło lub fotel oraz pledy. Te ostatnie nie mają do spełnienia wyłącznie funkcji dekoracyjnej. Trudno ich nie docenić, gdy chce się zasiąść na balkonie w letnią noc.

fotel bujany boho na balkon

Mały balkon inspiracje 2023 – elegancki minimalizm

Osoby zastanawiające się nad tym, jak tanio i ładnie urządzić balkon 2023, często ubolewają nad tym, że zdecydowana większość propozycji sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy w grę wchodzą duże przestrzenie. Mały balkon jest znacznie bardziej wymagający. Nie oznacza to wcale, że musi prezentować się niezbyt okazale. Z pomocą przychodzi nam elegancki minimalizm, warto więc przeanalizować jego potencjał.

kobieta odpoczywająca na balkonie

Na niewielkim balkonie to nie meble, ale kwiaty są tym, co powinno dominować. Co ważne, aranżacja balkonu zachodniego 2023 wcale nie wymaga od nas, aby tonął w kwiatach. Często już kilka skrzynek z roślinami wystarczy, aby można było mówić o zmianie jego oblicza.

kwietnik na balkon

kwiaty jako dekoracja balkonu

Także oświetlenie niewielkiego balkonu może być minimalistyczne i wyjątkowo subtelne. Tam, gdzie nie ma miejsca na dostojne lampiony, znakomicie sprawdzą się lampy ogrodowe. Dziś są one dostępne w sprzedaży w imponującym wyborze, bez trudu można więc znaleźć takie, które nie będą zagracać balkonu, a jednocześnie pięknie go rozświetlą. Najmniejsze lampy solarne można umieścić choćby w skrzynkach z kwiatami.

lampion jako dekoracja balkonu

Duży balkon inspiracje 2023 – najważniejsze zasady

Często się słyszy, że osoby, które mogą pochwalić się dużym balkonem, są prawdziwymi szczęściarzami. Istnieje możliwość zaaranżowania go w niemal dowolny sposób. Niestety nie zawsze jest to prawda. Często to właśnie na dużej przestrzeni popełnia się najbardziej spektakularne błędy. Miejsca jest sporo, nadal należy jednak przestrzegać co najmniej kilku zasad, jeśli chce się czuć dobrze, wychodząc na balkon.

  1. Nie warto kupować mebli i dodatków bez wcześniejszego zaplanowania wyglądu balkonu. Nawet największy jest przecież przestrzenią mocno ograniczoną.
  2. Należy unikać łączenia stylów, jeśli nie ma się pewnego doświadczenia w tym zakresie. Balkon w swoich założeniach eklektyczny może sprawiać wrażenie przestrzeni zagraconej przypadkowymi rozwiązaniami.
  3. Nie warto kupować zbyt wielu mebli nawet, jeśli przestrzeń pozwala na odrobinę zakupowego szaleństwa. Nadmiar przytłacza, a przecież balkon jest zwykle urządzony z myślą o tym, aby stworzyć przestrzeń pozwalającą się nam zrelaksować.

duży balkon z wieloma kwiatami

Planując wygląd dużego balkonu, dobrze jest więc wcześniej wybrać jeden z popularnych stylów. Jeśli obawiamy się, że sami nie będziemy w stanie odpowiednio skomponować mebli i dodatków, postawmy na gotowe zestawy.

mały balkon inspiracje wystroju

Pomysł na balkon 2023 – co na podłogę?

Analizując najmodniejsze style aranżacyjne, zwykle najwięcej uwagi poświęca się meblom balkonowym, oświetleniu oraz innym dodatkom. Tymczasem wcale nie mniej istotną kwestią jest wygląd podłogi. Będziemy się przecież po niej poruszać przez całe lato, warto więc zatroszczyć się o to, aby była ona rzeczywiście atrakcyjna. Które opcje aranżacyjne wydają się więc najciekawsze w tym kontekście?

  1. Sztuczna trawa – hit ostatnich lat zachwycający swoją naturalnością i łatwością pielęgnowania. Jest sprzedawana w przystępnej cenie i bez trudu można znaleźć taki jej rodzaj, który sprawdzi się na balkonie.
  2. Płytki drewnopodobne – płytki gresowe odporne na działanie wody i wilgoci, doskonale radzące sobie ze zmianami temperatur. Są wytrzymałe i można cieszyć się nimi latami. Wydają się przy tym nie od odróżnienia od klasycznych paneli drewnianych.
  3. Dywan – tania alternatywa dla sztucznej trawy. Zwiększa przytulność balkonu, choć przed zakupem dobrze jest upewnić się, że nie zniszczy się przy pierwszym kontakcie z wilgocią.

Inspiracje na balkon płytki na podłodze

Rok 2023 jest kolejnym, w którym ciekawym aranżacjom balkonów poświęca się wiele uwagi. Warto skorzystać z tego i inspirując się ciekawymi pomysłami stworzyć balkon marzeń. Z pewnością nie będzie to wcale trudne zadanie.

 

Wróć