30 dni na zwrot towaru

Jak modnie i stylowo urządzić taras? Trendy na sezon letni 2023

Redakcja
 | 08/05/23

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak urządzić taras zgodnie z trendami obowiązującymi w roku 2023, postaramy się udzielić Ci kilku cennych wskazówek.

O domu z tarasem już od lat mówi się, że pozwala na spełnienie marzeń o wypoczynku w zaciszu domowym. Taras to przecież coś więcej niż tylko przedłużenie salonu. To przestrzeń, która w sezonie letnim może okazać się sercem nieruchomości. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak urządzić taras zgodnie z trendami obowiązującymi w roku 2023, postaramy się udzielić Ci kilku cennych wskazówek. Dowiedz się więcej na temat tego, co będzie modne w te wakacje!

Co na taras 2023 – ważne planowanie

Osoby przystępujące do urządzenia tarasu szybko przekonują się o tym, że unikanie błędów nie jest wcale prostym zadaniem. Najpoważniejszym wydaje się brak wcześniejszego zaplanowania, jak ma wyglądać tego rodzaju przestrzeń. Skłonność do kupowania kolejnych mebli i dodatków wydaje się zrozumiała, zwłaszcza że już wczesną wiosną jest ich coraz więcej. Pojawiają się nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i w internetowych i trudno oprzeć się wrażeniu, że idealnie wpasują się w wizję tarasu, jaką ma się przed oczami. 

Nic więc dziwnego, że latem 2023 osoby zajmujące się urządzaniem tarasów zawodowo zalecają przede wszystkim dokonanie podziału przestrzeni na strefy. Nie ma takiego podziału, który sprawdziłby się bez względu na okoliczności. Jeszcze przed podjęciem decyzji dotyczącej tego, co na taras 2023, warto więc odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto najważniejsze z nich:

  • Czego oczekujesz od tarasu? Czy ma być przede wszystkim miejscem, które ładnie wygląda, czy też zależy Ci na tym, aby był ważnym miejscem spotkań?
  • Czy zależy Ci na tym, aby taras był idealnym miejscem przede wszystkim dla Ciebie, czy powinna znaleźć się na nim przestrzeń dla każdego domownika?
  • Czy myślisz o urządzeniu go tak, aby wystrój nie zmieniał się, czy też kochasz eksperymenty i masz nadzieję, że w kolejnych latach będziesz mieć okazję do przeprowadzenia modyfikacji?

Przeważnie odpowiedzi na tak postawione pytania nasuwają się same i są intuicyjne. Nie oznacza to jednak, że nie warto ich zadawać. Świadomość znajomości własnych potrzeb ułatwia wybór najlepszych mebli i dodatków do ogrodu i tarasu. (kliknij, aby zobaczyć ofertę) Ułatwi też podjęcie decyzji o tym, aby z części zakupów zrezygnować.

Pomysł na taras 2023 – jaka stylistyka jest najmodniejsza?

Gdy ma się już wiedzę na temat własnych oczekiwań odnoszących się do wyglądu tarasu, można zacząć zastanawiać się nad tym, w jakim stylu ma być utrzymana przestrzeń przed lub za domem. Jednym z częściej popełnianych błędów jest przecież wybieranie mebli i dodatków, które nie są ze sobą spójne kompozycyjnie. Warto więc przyjrzeć się tym stylom, które cieszą się na tarasie największą popularnością.

Styl skandynawski

Moda na styl skandynawski sprawia wrażenie trendu, który nie przeminie jeszcze przez wiele sezonów. Trudno się jednak temu dziwić, mając na uwadze to, że jest to styl ponadczasowy, a jednocześnie charakteryzujący się ciepłem i przytulnością. Zastanawiając się nad tym, jak zagospodarować taras w stylu skandynawskim, warto pamiętać o jego podstawowych założeniach.

  1. Styl skandynawski kocha drewno. Drewniana podłoga na tarasie może być dość kłopotliwa, gdy w grę wchodzi utrzymanie jej w czystości. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie skorzystać z paneli drewnopodobnych.
  2. Meble na tarasach w stylu skandynawskim są odporne na uszkodzenia i wykonane z najlepszych materiałów. Króluje tu rattan i technorattan, nie trzeba jednak stronić od lekkiej i wygodnej wikliny.
  3. Dla stylu skandynawskiego charakterystyczne są jasne odcienie. O ile jednak zasada ta dotyczy mebli, o tyle tonacja dodatków może być zdecydowanie ciemniejsza.

Taras, krzesła i stół w stylu skandynawskim w 2023

Jedną z cech stylu skandynawskiego jest przydatność. Zastanawiając się nad tym, jak tanio i ładnie urządzić taras 2023, dobrze jest więc dążyć do tego, aby nawet elementy typowo ozdobne nie były pozbawione atutu funkcjonalności.

taras w stylu skandynawskim 2023

Styl loftowy

A co z osobami, które cenią sobie nieco surowsze otoczenie, wolną przestrzeń i rozwiązania, które zachwycają swoja prostotą? I one powinny znaleźć coś dla siebie, analizując aranżacje znanych projektantów. Wiele z nich nawiązuje do stylu loftowego nazywanego też industrialnym.

Sam styl loftowy nie jest wcale aż tak nowy, jak może się to wydawać wielu osobom. Narodził się w Stanach Zjednoczonych już w połowie XX. wieku, choć przez wiele lat nie był obecny w Polsce. Jedną z jego naczelnych zasad jest konsekwencja, jeśli więc taras ma być utrzymany w takim właśnie stylu, nie ma w nim już miejsca na elementy nawiązujące choćby do stylu skandynawskiego. Warto też pamiętać, że znakiem rozpoznawczym tego stylu jest charakterystyczne dla niego wrażenie przestrzeni. Urządzenie tarasu w stylu loftowym, gdy ten jest dość mały, może być więc dość dużym wyzwaniem.

Mówiąc o stylu loftowym na modnym tarasie 2023, warto wspomnieć o jeszcze jednej jego cesze. Jest to styl znany z tego, że uważa za dekoracje takie rozwiązania, które w innych okolicznościach wcale nie byłyby atutami. Tu warto wspomnieć choćby o widocznych częściach instalacji, rurach oraz nieotynkowanych ścianach. Znakomitym pomysłem na tarasie w stylu loftowym może być też obecność kamiennej podłogi (jak na obrazkach poniżej).

kamienna podłoga na taras 2023

Meble loftowe na taras znajdziesz oczywiście w naszej szerokiej ofercie.

podłoga z kamienia z basenem na taras 2023

Jakie meble na taras 2023?

Bez względu na to, jaki pomysł na taras 2023 ma być wcielony w życie, warto pamiętać o tym, że meble tarasowe ma cechować nie tylko ciekawy wygląd. Ich atutami powinny być również:

  • wygoda,
  • funkcjonalność,
  • łatwość, z jaką można je pielęgnować.

Analizując inspiracje na taras 2023, nietrudno się też domyślić, że duży wpływ na decyzje zakupowe ma wielkość zajmowanej przez niego przestrzeni. Nie zawsze można pozwolić sobie na tak samo dużą liczbę mebli nawet, gdy ma się świadomość tego, że każdy z nich byłby jednakowo funkcjonalny. Przeważnie na liście tych, których nie powinno zabraknąć, znajdują się:

Jeśli taras jest silnie nasłoneczniony, warto pomyśleć także o jego zadaszeniu, gdy zaś te jest zbyt dużym wydatkiem – o eleganckim parasolu. Często można usłyszeć, że jest on nieoceniony, gdy na tarasie przebywają dzieci i seniorzy. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że oparzenia słoneczne mogą dać się we znaki także osobom dorosłym, nie mającym do tej pory poważniejszych problemów ze zdrowiem. Bez względu na rodzaj i charakter mebli tarasowych, należy skupiać się też na tym, aby były one rozwiązaniami wysokiej jakości. Pozwoli to na cieszenie się nimi przez więcej niż jeden sezon, a jednocześnie zwiększy przyjemność korzystania z nich.

Jak urządzić taras przed domem 2023 – inspirujące dodatki

Analizując inspiracje na taras 2023, trudno nie zauważyć, że coraz więcej uwagi poświęca się dodatkom. Te kojarzą się nam przede wszystkim z tarasami w stylu klasycznym, zachwycają jednak swoją obecnością także tam, gdzie dominuje styl nowoczesny. Szukając tych o uniwersalnym charakterze, warto zainteresować się przede wszystkim oświetleniem tarasowym. To właśnie obecność lampek, lampionów i kul pozwala przebywać na tarasie także wtedy, gdy zapada zmrok. Odpowiedni wybór oświetlenia pozwala też na postrzeganie tarasu jako miejsca idealnego na romantyczne spotkania.

Jeśli marzy nam się modny taras aranżacje w 2023, zwracaj też uwagę na jego bliskość z naturą. Nawet jeśli taras jest zadaszony, kojarzy nam się bardziej ze światem zewnętrznym niż z tym, co dzieje się wewnątrz domu. Często staje się przecież miejscem, do którego można uciec, mając już dość innych domowników i problemów piętrzących się we wnętrzu. Aby podkreślić związek tarasu z naturą, warto zastanowić się nad roślinami (i kwietnikami, obrazek poniżej), które można na nim umieścić. Są one przecież mile widziane także wtedy, gdy taras jest utrzymany w stylu minimalistycznym lub loftowym. Nie muszą być to zresztą wcale rośliny, które wymagają skomplikowanej opieki (artykuł o roślinach TUTAJ). Dobrze jest pomyśleć choćby o pnączach, które niemal nie wymagają zaangażowania z naszej strony.

kwietnik industrialny na balkon

Lato 2023 z pewnością miło będzie spędzić na tarasie. Warto więc pomyśleć o choćby drobnych zmianach w jego wyglądzie. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie temu, aby nie kopiować konkretnych trendów, ale wybrać takie ich elementy, które nam samym najbardziej przypadają do gustu.

 

Wróć