Jak zaaranżować ogród dla dzieci na letnie miesiące?

Redakcja
 | 13/07/22

Zainspiruj się naszymi poradami dotyczącymi aranżacji ogrodu dla dzieci na sezon letni. Po szczegóły zapraszamy do artykułu.

Lato to pora roku, która najbardziej zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak wielu rodziców ubolewa nad tym, że ich pociechy niechętnie opuszczają swoje pokoje. Powodem jest to, że bardziej niż aktywność na łonie natury, cenią granie na komputerze, oglądanie bajek czy wpatrywanie się w ekran smartfona. Taka sytuacja może ulec zmianie, jeśli zaproponujemy dziecku atrakcje czekające na nie na zewnątrz. Zastanawiasz się, jak stworzyć dla swojej pociechy nowoczesny plac zabaw w ogrodzie? Co powinno się w nim znajdować, aby dziecko się nie nudziło i z ochotą korzystało z letniej aury w przydomowym ogródku?

Zazwyczaj idąc do ogrodu, masz do wykonania milion zadań, natomiast dziecko pozostawione jest same sobie? Jeśli wcześniej nie pomyślałeś o tym, żeby stworzyć mu komfortowe miejsce do zabawy, to nic dziwnego, że maluch nie chce być w nim częstym gościem. Bo przecież nikt nie lubi się nudzić. Na szczęście na atrakcje dla dzieci w ogrodzie nigdy nie jest za późno, a z naszym poradnikiem przystosowanie ogrodu na wizyty małego odkrywcy będzie jeszcze prostsze! Przedstawiamy sprawdzone patenty na zachęcenie dziecka do spędzania czasu w ogrodzie w słoneczne, ciepłe dni.

Atrakcje do ogrodu dla dzieci

Wybór poszczególnych atrakcji bezwzględnie musi być dopasowany do wieku dziecka. Ponieważ to, co zainteresuje i ucieszy trzylatka, niekoniecznie sprawdzi się w przypadku dziesięciolatka. Z myślą o tych najmłodszych z pewnością warto zainwestować w piaskownicę. Małe dzieci mogą spędzać w niej po kilka godzin dziennie i za każdym razem będzie to czas pełen frajdy. Nie możemy zapomnieć także o tym, aby wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria, takie jak foremki do piasku, wiaderka, łopatki, grabki itp. Zaletą zabaw w piaskownicy jest niewątpliwie to, że pomagają rozwijać kreatywność. Decydując się na zakup gotowej piaskownicy, polecamy rozważyć wybór takiej, która jest wyposażona w pokrywę. Dzięki niej możemy zabezpieczyć piasek przed dostaniem się do niego liści, czy też uniknąć ryzyka, że pojawi się w niej pies, kot lub dzikie zwierzę, które może zanieczyścić piasek.

Dziecko bawiące się w piaskownicy w ogrodzie

Będąc rodzicem nieco starszego dziecka, warto wygospodarować trochę miejsca na tak zwany małpi gaj. Cieszy się on obecnie bardzo dużą popularnością zarówno na miejskich placach zabaw, jak i tych prywatnych. Małpi gaj, jako plac zabaw do ogrodu, to ciekawie prezentująca się mała architektura ogrodowa, w której dzieci mogą aktywnie spędzać czas − skacząc, wspinając się i rozwijając swoją sprawność fizyczną. Przede wszystkim mowa tutaj o koordynacji ruchowej oraz umiejętności utrzymywania równowagi. Poszczególne elementy takiej budowli mogą być różne, uzależnione między innymi od ilości wolnej przestrzeni. Najczęściej jednak w małpim gaju możemy znaleźć drabinki, liny do wspinania, drążki, ścianki czy podesty połączone ze zjeżdżalnią.

Przygotowując ogród na lato dla dzieci, można zastanowić się także nad zakupem trampoliny. Jeśli tylko mamy odpowiednią ilość miejsca, która jest potrzebna do jej rozłożenia, to gwarantujemy, że ten zakup będzie strzałem w dziesiątkę. O ile z piaskownicy czy linek do wspinania dziecko dość szybko wyrośnie, o tyle trampolina będzie stanowiła wspaniałe miejsce zabaw dla kilkulatka, ale również dla dorastającego licealisty. Wybierając produkt, warto sięgnąć po ten, który w zestawie będzie miał siatkę zabezpieczającą. Jej montaż jest uzasadniony nawet wtedy, gdy dziecko jest już duże, bo w trakcie wygłupów wystarczy chwila, żeby spaść na ziemię i zrobić sobie krzywdę. Gdy siatka jest rozłożona wokół trampoliny, taki incydent nie może się wydarzyć.

Dziewczynka skacząca na trampolinie w ogrodzie

Dzieci w ogrodzie − pomysły na udaną zabawę

Jednym z pomysłów na zabawę w ogrodzie w upalne dni, które uwielbiają wszystkie dzieci, jest pluskanie się w basenie. Rodzice często zastanawiają się nad tym, jaki basen wybrać, a do wyboru mamy model:

  • dmuchany − przeznaczony dla najmłodszych. Wyróżnia się niską ceną oraz niewielkimi gabarytami;
  • rozporowy − idealny dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym oraz szkolnym. Kształt nadaje mu woda poprzez wywieranie ciśnienia hydrostatycznego. Ten wariant powinien być już wyposażony w drabinkę;
  • stelażowy − cechuje się tym, że jest największy, a przy tym najtrwalszy i najsolidniej wykonany. W takim basenie mogą kąpać się starsze dzieci, a także rodzice, czyli osoby dorosłe. Inwestując w basen, do którego musimy wlać bardzo dużo litrów wody, obowiązkowo powinniśmy zadbać o przykrywanie go pokrowcem, gdy nikt z niego nie korzysta. Dzięki temu woda dłużej będzie czysta.

W przypadku chłopca, który jest miłośnikiem piłki nożnej, można rozważyć zakup bramek. Taka atrakcja będzie zachęcała do wyjścia z domu nie tylko latem, ale też wiosną czy jesienią. Jeśli tylko mamy dość duży trawnik, to taki zakup będzie doskonałym pomysłem oraz miejscem, gdzie dziecko będzie mogło spotykać się z kolegami, aby aktywnie spędzić czas. Inną opcją, która zabiera mniej przestrzeni, jest kosz do gry w koszykówkę. A jeśli jesteśmy rodzicami dziewczynki i chcemy stworzyć dla niej nowoczesny plac zabaw w ogrodzie, to jedną z możliwości jest zakup drewnianego lub wykonanego z tworzywa sztucznego domku. Domki dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych mają bajeczne kolory i stwarzają doskonałe warunki, chociażby do lubianej przez maluchy zabawy w dom.

Chłopiec grający w piłkę nożną w ogrodzie

 

Plac zabaw do ogrodu, czyli wybieramy huśtawkę

Obowiązkowym akcesorium, które musi się znaleźć w każdym ogrodzie, w którym mają przebywać dzieci, jest huśtawka. Ta atrakcja tak naprawdę nie ma żadnego limitu wieku i jeżeli sięgniemy po solidne konstrukcje, to będą mogły z niej korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeśli nasza pociecha jest bardzo mała, ze względu na bezpieczeństwo najlepiej sprawdzi się tak zwana huśtawka fotelik lub taka, która posiada specjalne zapięcie, uniemożliwiające ześlizgnięcie się dziecka, które groziłoby upadkiem z wysokości. Jakie są zalety huśtawki? To jeden ze sposobów na miło spędzony czas. Powolne bujanie się na huśtawce uspokaja, a bardziej energiczne dostarcza emocji. W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak tylko kupić huśtawkę i pozwolić dziecku z niej korzystać. A do tego z pewnością nie trzeba będzie żadnego malucha namawiać.

Skoro wiemy już, że ogród dla dzieci musi być wyposażony w huśtawkę, to teraz pozostaje kwestia jej wyboru. Niezwykle popularne w ostatnim czasie huśtawki ogrodowe to te typu bocianie gniazdo. W zależności od wieku dziecka można wybrać wersję z oparciem lub bez. Z uwagi na to, że siedzisko ma dużą powierzchnię, to z powodzeniem równocześnie może huśtać się kilkoro dzieci. Taki produkt jest odpowiedni dla dzieci, które ukończyły trzeci rok życia. Jeżeli planujemy wchodzić do bocianiego gniazda wraz z pociechą, przed zakupem powinniśmy przyjrzeć się kwestii maksymalnego obciążenia. W naszej kolekcji znajdują się między innymi huśtawka ogrodowa Tymek i Miki, których maksymalne obciążenie wynosi sto kilogramów oraz Kajtek, która wytrzyma ciężar stu pięćdziesięciu kilogramów. Wszystkie są wytrzymałe i proste w montażu.

Jeśli szukamy czegoś bardziej designerskiego, z czego będzie mogła korzystać cała rodzina – godna polecenia jest huśtawka z poduszkami Lagos, dostępna w wersji szarej, kremowej oraz czarnej. Jej maksymalne obciążenie to aż trzysta kilogramów, co oznacza, że spokojnie zmieści się na niej trzyosobowa rodzina. Huśtawka w stylu boho z wygodnym siedziskiem i miękkim oparciem to również doskonałe miejsce do czytania książek, grania w karty czy inne gry planszowe.

Wybierając kilka z wymienionych propozycji do własnego ogrodu, można mieć pewność, że dziecko nie będzie się już upierało, żeby zostać w domu, a ogród niemal przez cały dzień będzie wypełniony dziecięcym śmiechem, piskiem i okrzykami radości.

 

Wróć