30 dni na zwrot towaru

Kiedy warto kupować meble ogrodowe? Przewidywany harmonogram cen na 2024 rok

Redakcja
 | 28/06/24

Kiedy warto kupować meble ogrodowe i jakie będą ceny mebli ogrodowych w 2024 roku? Odpowiadamy!

Lato w pełni. Nic więc dziwnego, że chętnie otwieramy okna na oścież i wychodzimy na spacery. Aby odpoczynek był możliwy, najpierw musimy się zaopatrzyć w wygodne meble: fotele i ławki z miękkimi siedzeniami, przenośne stoliki, składane krzesła, hamaki czy huśtawki, dzięki którym relaks stanie się znacznie przyjemniejszy. Kiedy warto je kupować i jakie są ceny mebli ogrodowych w 2024 roku? Odpowiadamy!

Meble ogrodowe – jakie ceny w 2024 roku?

Ceny mebli ogrodowych w 2024 roku, podobnie jak w poprzednich latach, są bardzo różne i zależą od wielu czynników, takich jak producent, jakość wykonania czy użyty materiał. Jednym z nich jest również to, czy kupujemy meble w zestawach, czy pojedynczo. Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale które wypada korzystniej pod względem ceny? Przekonaj się, jak kupować meble ogrodowe w 2024 roku, by jak najwięcej zaoszczędzić, nie rezygnując przy tym z komfortu.

Czy warto kupować meble ogrodowe pojedynczo?

Osobne dobieranie stołu, krzeseł, kanapy ogrodowej i innych elementów wyposażenia ma jedną ogromną zaletę: w ten sposób możemy urządzić przydomową przestrzeń w dokładnie taki sposób, jaki nam odpowiada. Jeśli lubimy styl eklektyczny, zabawę kolorami czy różnymi kształtami mebli, ten wariant będzie dla nas dużo lepszy. Pod względem cenowym w pierwszej połowie 2024 roku wypada mniej więcej tak:

  • ławka ogrodowa – w zależności od modelu może kosztować od 250 zł (najprostsze meble z surowego drewna, pozbawione dodatkowych udogodnień czy ozdobnych detali) do nawet 1500 zł (modele ze skrzynią do przechowywania, wygodnym oparciem i podłokietnikami, a często także miękkimi poduszkami); średnio ceny ławek wahają się od 400 do 700 zł;
  • krzesło ogrodowe – w jego przypadku ceny również są bardzo rozbieżne i wszystko zależy od wybranego modelu, jednak najtańsze krzesła plastikowe kupimy już za około 50 zł za sztukę; wygodniejsze i bardziej eleganckie krzesło wiąże się z wydatkiem rzędu 150–300 zł;
  • stół ogrodowy – cena tego elementu wyposażenia to w 2024 roku około 400 zł za pełnowymiarowy model z metalowym lub stalowym stelażem malowanym proszkowo, a stoły z drewna czy technorattanu wiążą się z większym wydatkiem: około 700 zł i więcej; można się jednak skusić na tańszy stolik kawowy, którego cena będzie odpowiednio niższa (około 150–300 zł);
  • huśtawka ogrodowa – dwuosobowe huśtawki w eleganckim stylu można w 2024 roku kupić już za 300–400 zł (w zależności od marki i użytego materiału); z kolei cieszące się obecnie ogromną popularnością wiszące fotele bujane kosztują już znacznie więcej: od 800 do nawet 1800 zł.

Aby samodzielnie dobrać potrzebne meble, będziemy więc potrzebować przynajmniej 750 zł (zakładając, że kupimy jedną ławkę, dwa krzesła i stół), a jeśli chcemy zainwestować w nieco trwalsze produkty – bliżej 1500–2000 zł. Dodatkowym kosztem będzie też huśtawka, wiszący fotel czy hamak. Nie musimy się jednak martwić, jeśli taka kwota przekracza nasz budżet – wystarczy wiedzieć, kiedy są największe promocje na meble ogrodowe!

Ceny zestawów mebli ogrodowych w 2024 roku

Zestawy mebli ogrodowych składają się zazwyczaj ze stołu i krzeseł dla wybranej liczby osób lub stołu, foteli i ławki czy kanapy ogrodowej (czasami w wersji narożnikowej bądź modułowej). W tym pierwszym przypadku ceny zaczynają się obecnie od około 700 złotych za zestaw ze stołem i sześcioma krzesłami lub dwoma długimi ławkami, odpowiednimi dla 4–6 osób. Droższe zestawy są zazwyczaj trwalsze, wygodniejsze i estetyczniej wykonane, jednak ich koszt jest bliższy 1000–1200 zł.

Jeśli chodzi o meble wypoczynkowe do ogrodu, przeznaczone raczej do relaksu niż spożywania posiłków, kosztują one około 1000–1500 zł w przypadku zestawów czteroosobowych lub 2000–3000 zł, jeśli wolimy większą kanapę, zazwyczaj rogówkę. Z kolei meble modułowe, choć bardzo praktyczne i często niezwykle ładne, podnoszą cenę jeszcze bardziej – do nawet 4000 zł. Cenowo zestawy wypadają zwykle korzystniej (lub równie korzystnie) niż meble kupowane pojedynczo, zakładając, że wybieramy produkty o zbliżonej jakości – wiele zależy jednak od sezonu i aktualnych rabatów.

Kiedy kupować meble ogrodowe? W tych miesiącach udaj się na zakupy!

Z doświadczenia wiemy, że największa ochota na nowe meble ogrodowe nachodzi nas najczęściej, gdy pogoda zaczyna sprzyjać przesiadywaniu poza domem. W maju i czerwcu rzucamy się więc na katalogi salonów meblowych i tłumnie odwiedzamy sklepy internetowe. Czy jednak maj i czerwiec rzeczywiście są czasem, kiedy można liczyć na wyprzedaże mebli ogrodowych? Nie! Oczywiście w niektórych sklepach można trafić na kuszące oferty, ale nie zdarza się to zbyt często. Zatem kiedy kupować meble ogrodowe w 2024 roku, by trafić na najatrakcyjniejsze ceny? Polecamy robić to:

  1. Zimą – niektórych może to zaskoczyć, bo podczas mrozów mało kto myśli o urządzaniu ogrodu, ale w tych chłodniejszych miesiącach można trafić na duże obniżki cen mebli. Trzeba jednak mieć je gdzie trzymać, nim nadejdzie wiosna, co jest pewną wadą robienia zakupów w grudniu czy styczniu. W tym czasie również oferta producentów jest zazwyczaj mniej bogata – może się więc okazać, że nie znajdziemy dokładnie tego, na czym nam zależy.
  2. Pod koniec lata i wczesną jesienią – w 2024 roku największe promocje na meble ogrodowe upolujemy w drugiej połowie sierpnia, we wrześniu i październiku. Co ważne, w tych miesiącach asortyment większości sklepów z meblami nie jest jeszcze zbyt ubogi, więc nadal mamy dużo opcji do wyboru. Zaletą jest też to, że w tych miesiącach z dużym prawdopodobieństwem zdążymy się jeszcze nacieszyć nowymi meblami.
  3. Przed rozpoczęciem sezonu – jeśli zależy nam na czasie, bo na przykład dopiero urządzamy dom i nie mamy żadnych mebli ogrodowych, kupmy je jak najszybciej, zanim nadejdzie przełom maja i czerwca oraz najcieplejsze letnie miesiące. To właśnie wtedy ceny podskoczą, ale przy odrobinie szczęścia zdążymy zrobić zakupy, zanim to nastąpi.

Najlepszą i najkrótszą odpowiedzią na pytanie o to, kiedy są wyprzedaże mebli ogrodowych, jest więc: poza sezonem. W 2024 roku będzie to prawdopodobnie zwłaszcza w późnym wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu.

Meble ogrodowe – jakie ceny w 2024 roku w zależności od materiału?

Na koszt mebli ogrodowych wpływa oczywiście nie tylko data zakupów, lecz także rozmiar, kształt, wygląd, liczba elementów wchodzących w kształt zestawu czy materiał wykonania. Szukając mebli dla siebie w dobrej cenie, zwróćmy uwagę zwłaszcza na ten ostatni parametr – łatwo bowiem wpaść w pułapkę kuszącego rabatu i skończyć z produktem niskiej jakości, nienadającym się zbyt dobrze do ogrodu czy na niezadaszony taras. Najtrwalsze materiały, o wysokiej odporności na działanie wody i promieniowania UV, to między innymi technorattan, stal lub aluminium malowane proszkowo, a także niektóre tworzywa sztuczne. Wykonane z nich meble są w 2024 roku nieco droższe (na przykład 2000 zł za czteroelementowy zestaw mebli z technorattanu), lecz na pewno posłużą nam dłużej niż jeden czy dwa sezony.

Wróć