30 dni na zwrot towaru

Kwietnik dla początkujących – TOP 10 kwiatów domowych łatwych w utrzymaniu

Redakcja
 | 17/01/23

Kwiaty domowe znów wracają do łask! Sprawdź nasz ranking TOP 10 oczyszczających kwiatów domowych, które są łatwe w utrzymaniu. Zapraszamy do artykułu.

Kwiaty domowe znów wracają do łask! Jeszcze do niedawna uznawane za stały element wystroju mieszkań emerytów, obecnie kwiaty doniczkowe domowe cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego: wystarczy kilka roślin, by wnętrze stało się przytulniejsze i jednocześnie zmieniło się w przestrzeń do wypoczynku. Chcesz zacząć swoją przygodę z uprawianiem kwiatów? Spokojnie, to nie wiedza tajemna! Niewymagające kwiaty doniczkowe wcale nie prezentują się gorzej od wyjątkowych okazów. Jakie kwiaty do domu wybrać? Podpowiadamy, jakie kwiaty do domu są mało wymagające oraz jakie rośliny oczyszczają powietrze. Nie może zabraknąć ich w Twoim salonie lub sypialni!

Kwiaty doniczkowe domowe – dlaczego warto mieć je w swoim mieszkaniu?

Lista zalet roślin doniczkowych jest naprawdę długa! Gdy już poznasz wszystkie, z pewnością zechcesz ustawić je w sypialni, salonie czy gabinecie. Do najważniejszych zalet zaliczamy:

  • upiększanie otoczenia – nadają przytulności i świetnie prezentują się w każdym wnętrzu;
  • poprawiają samopoczucie i relaksują;
  • oczyszczają powietrze oraz podnoszą jego wilgotność.

Jeśli chcesz stworzyć piękną aranżację i jednocześnie skorzystać z dobroczynnych właściwości kwiatów doniczkowych, pora stworzyć własną kolekcję. Najładniejsze kwiaty do domu wcale nie muszą być drogie – na początek zainwestuj w znane, lubiane i jednocześnie najzdrowsze kwiaty do domu, a przekonasz się, jak wiele wniosą w Twoje życie. Jakie kwiaty dla początkujących wybrać? Przedstawiamy 10 najlepszych propozycji.

Kwiaty doniczkowe do domu - łatwe w utrzymaniu

Obraz ilustracyjny - autorstwa Freepik

Sansewieria – królowa roślin doniczkowych dla początkujących

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty wybrać do domu, lub jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z roślinami, na szczycie listy zakupów zdecydowanie powinna znaleźć się sansewieria. To kwiat domowy, który jest również nazywany „żelazną rośliną” – a jest tak nie bez powodu! Jej charakterystyczne liście przypominają miecze – są ostro zaostrzone i sztywne. Niektórzy mówią na nią również... „języki teściowej”! To sukulent, dlatego lubi suche, słoneczne i ciepłe wnętrza. Od razu zauważysz, że wymaga podlania, ponieważ na liściach pojawią się wtedy charakterystyczne zmarszczki. Bez obaw: skoro sansewierie wytrzymują w urzędach i szkołach, sprawdzą się doskonale również jako kwiaty doniczkowe do domu.

Obraz ilustracyjny - autorstwa Freepik

Kalanchoe – drobny kwiatuszek, który wytrzyma naprawdę wiele

Kalanchoe Blossfelda to charakterystyczna roślina, który kwitnie na wiele kolorów. W sklepach znajdziesz odmianę różową, czerwoną, białą, pomarańczową... Ona również zalicza się do sukulentów, dlatego jej największą zaletą jest duża odporność na niedobór wody. Dzięki temu możesz ustawić kalanchoe na przykład na nasłonecznionym parapecie lub zostawić na dwa tygodnie i wyjechać – zdecydowanie sprawdzi się jako roślina dla osób początkujących.

Grubosz – drzewko szczęścia, które przyniesie nie tylko szczęście

Marzysz o klasycznym drzewku bonsai, ale obawiasz się pielęgnacji, przycinania czy drutowania gałązek? Postaw na alternatywę i wybierz grubosza, który swoim wyglądem przypomina drzewko szczęścia. Nie tylko doskonale się prezentuje, ale również pochłania dwutlenek węgla. To odpowiedź na pytanie, jakie kwiaty są najzdrowsze do sypialni! Grubosz jako jeden z niewielu kwiatów w nocy emituje tlen nagromadzony w dzień – nie musisz więc wynosić go z sypialni. Charakterystyczne listki przypominające skórzane są pokryte warstwą wosku, który chroni przed zbytnim nagrzaniem i utratą wody, a dodatkowo sprawia, że grubosz jest zdolny do pochłaniania zanieczyszczeń gromadzących się w powietrzu.

Kwiat łatwy w utrzymaniu do domu

 

Zamiokulkas – roślina o naprawdę niewielkich wymaganiach

Pierwsza zasada opieki nad zamiokulkasem brzmi... po prostu daj mu spokój. Najlepiej rośnie, gdy najmniej się nim interesujesz. Wystarczy podlewać go raz na dwa tygodnie, nie przesadzać zbyt często i raz na jakiś czas usunąć z jego liści grubszą warstwę kurzu – czyli po prostu nie interesować się nim bardziej, niż jest to konieczne. I to wszystko! Zamiokulkas odwdzięczy się wówczas długą łodygą z małymi skórzastymi listkami. Tak naprawdę musisz pamiętać tylko o tym, by... nie przelewać go nadmiernie. Prawda, że brzmi prosto? Jeśli zastanawiasz się, jaka roślina może stanąć w ciemniejszym kącie gabinetu czy nawet w korytarzu, wybierz zamiokulkasa – prosty kwietnik z tym bujnym kwiatem będzie świetną dekoracją.

Zielistka – subtelna roślinka o żelaznym zdrowiu

Zielistka na pierwszy rzut oka przypomina kępę trawy o dwukolorowych listkach. Niech nie zwiedzie Cię ta delikatność – to roślina odporna na naprawdę rozmaite ogrodnicze błędy! Jej sekret tkwi w systemie korzeniowym z niewielkimi bulwami, w których magazynuje wodę – dzięki temu zielistka wytrzyma bez podlewania ponad tydzień. W dodatku za sprawą odnóży wyrastających na końcach liści bardzo łatwo ją rozmnożyć. Gdy osiągną one pożądany rozmiar, wystarczy oderwać je od rośliny i ukorzenić w wodzie. W ten sposób stworzysz całą armię własnych zielistek!

Roślina doniczkowa do domu

Epipremnum – pnącza, które oczyszczają powietrze

Epipremnum to kwiat pnący – tę roślinę możesz powiesić niemal wszędzie, a także opleść nią regał drabinowy lub zamontować w doniczce specjalną drabinkę. Najlepiej zrobić to od razu, ponieważ epipremnum rośnie naprawdę błyskawicznie – jego przyrost wynosi nawet 50 cm w ciągu roku! Jednocześnie nie wymaga ono zbyt wiele uwagi, ponieważ najlepiej podawać mu wodę do podstawki doniczki. Ponadto lepiej nie robić tego zbyt często. Ze względu na to, że epipremnum występuje w różnych odmianach, możesz stworzyć z nim naprawdę wyjątkową aranżację.

Aloes – piękna dekoracja o... praktycznym zastosowaniu

Jak jednym słowem opisać aloes? To niełatwe zadanie, ponieważ ta roślina łączy w sobie cechy kaktusów i sukulentów, niekiedy rośnie w formie drzewka, innym razem – jak krzaczek. Jedno jest pewne: wewnątrz liści skrywa miąższ o wyjątkowych właściwościach! Przezroczysty żel znajdujący się w liściach w 99% składa się z wody, a oprócz tego z wielu cennych mikroelementów. Produkty z aloesem przyspieszają gojenie, łagodzą podrażnienia i wspaniale nawilżają. Przy odrobinie umiejętności możesz uzyskać ten cenny dodatek z domowej doniczki! Co ważne, aloes nie wymaga częstego podlewania – sam podpowie, że pora na porcję wody, gdy jego liście utracą sprężystość.

Juka – potężna roślina, która nie wymaga wiele uwagi

Interesują Cię duże kwiaty doniczkowe do salonu? Juka sprawdzi się w tej roli doskonale! Z wyglądu przypomina nieco palmę, jednak jest o wiele mniej wymagająca. Lubi słoneczne wnętrza, temperaturę pokojową, umiarkowane podlewanie, a zimą – nieco chłodniejsze pomieszczenia. I to wszystko! Za ten wysiłek juka odwdzięczy się przede wszystkim świetnym wyglądem – będzie doskonałą dekoracją dużego salonu czy gabinetu. Jeśli marzysz o dużych kwiatach, nie musisz mieć wyjątkowych umiejętności – po prostu postaw na jukę!

Dracena Sandera – wschodnia dekoracja dla początkujących

Pędy bambusa prezentują się doskonale nie tylko na talerzu, ale również jako element aranżacji. Z tego powodu często wykorzystuje się je do dekoracji salonów czy jasnych, minimalistycznych sypialni. Mało kto jednak wie, że charakterystyczne łodygi z segmentami to często nie klasyczny bambus, a... dracena! Odmiana sanderiana nazywana jest właśnie Lucky Bamboo, czyli szczęśliwy bambus. Jej pielęgnacja polega na wstawieniu łodygi do naczynia z wodą i uzupełniania poziomu płynu. I to wszystko! W razie potrzeby możesz także przesadzić dracenę do doniczki.

Patyczak zwisający – oryginalna i niekłopotliwa ozdoba

Patyczak to roślina, która w środowisku naturalnym porasta skały i gałęzie drzew. W doniczce listki przypominają cienkie i wiszące patyczki tworzące ozdobny nieład. Wielką zaletą patyczaka zwisającego jest jego szybki przyrost: nawet jeśli kupisz małą roślinkę, bardzo szybko pokryje ona całą powierzchnię doniczki. Nie musisz jej nawet podlewać – wystarczy użyć spryskiwacza. W dodatku patyczak lubi częściowo zacienione miejsca, dlatego idealnym miejscem dla niego będzie kwietnik (kliknij na zdjęcie poniżej) nad biurkiem czy w słabo nasłonecznionym pomieszczeniu.

kwietnik domowy

Uprawa roślin doniczkowych wcale nie musi być dużym wyzwaniem! Jeśli sięgniesz po kwiaty z naszej listy, bez problemu poradzisz sobie z ich pielęgnacją i zyskasz oczyszczone powietrze oraz wspaniałe dekoracje.

 

Wróć