30 dni na zwrot towaru

Nadchodzące trendy wystroju wnętrz na rok 2023

Redakcja
 | 13/12/22

Sprawdź jaki wystrój wnętrz będzie hitem w 2023 roku! Nasi specjaliści od wnętrz wskazują trendy na nadchodzący rok. Zapraszamy do artykułu.

Każdego roku branżowe magazyny, blogi i poradniki wraz ze specjalistami – doskonale orientującymi się zarówno w tematyce wnętrz, jak i gustów oraz wyborów użytkowników – ogłaszają trendy wnętrzarskie na nadchodzące sezony. Trendy te obejmują dominującą kolorystykę czy styl, a także materiały, tekstylia oraz – o ile takie istnieją – najważniejsze przesłanie lub myśl przewodnią. Rok 2022 powoli chyli się ku końcowi, dlatego w branży pojawia się coraz więcej informacji, zarówno sprawdzonych przewidywań, jak i zakulisowych spekulacji, dotyczących trendów wnętrzarskich na rok 2023. Co czeka nas w przyszłym sezonie? Co królować będzie we wnętrzach w 2023 roku?

Modne wnętrza 2023 – czego możemy się spodziewać?

Trendy wnętrzarskie na każdy kolejny sezon wyznaczane są w oparciu o ogólne nastroje społeczeństwa, a także na podstawie najważniejszych wydarzeń branżowych. Jeśli o te chodzi, na pierwszym miejscu zdecydowanie znajdują się targi wnętrzarskie Salone del Mobile, odbywające się w Mediolanie. To tu swoje propozycje i wizje przedstawia każdego roku kilka tysięcy wystawców z całego świata – nieszablonowo myślących, wizjonerów, ale i doskonałych obserwatorów rzeczywistości. Bardzo często to właśnie na podstawie tego odbywającego się w światowej stolicy designu wydarzenia definiuje się nadchodzące trendy.

W tym roku szczególnie widoczne jest przede wszystkim stawianie na naturę, ekologię oraz zrównoważony rozwój. W wielu kolekcjach pokazywanych w Mediolanie bardzo wyraźnie dało się zauważyć ukłon w stronę otaczającego nas świata oraz jego bogactw i możliwości. Rok 2023 będzie więc sezonem opartym na zrównoważonej produkcji i świadomości ekologicznej. Ta myśl przewodnia, swego rodzaju misja, widoczna będzie zarówno już w samym procesie tworzenia mebli i dodatków, jak i w ich formie – materiałach oraz kolorystyce. Szczególnie dobrze widziane będą meble i elementy wykonane z materiałów wielokrotnego użytku, takich jak drewno, szkło, wełna, ale także ekologiczne tworzywa z recyklingu. Praktycznym przykładem modnego, loftowego wystroju wnętrza może być drewniane biurko Skagen.

modne loftowe biurko skagen

Wnętrza 2023 – natura na każdym kroku

Z racji ustawionej na pierwszym planie kwestii ekologii modne wnętrza w roku 2023 to przede wszystkim naturalne materiały, najlepiej wielokrotnego użytku. Meble i dodatki stworzone w sposób świadomy i zrównoważony wieńczyć będą duże ilości kwiatów i dekoracji roślinnych – najlepiej takich, które dobrze radzą sobie we wnętrzach i cieszą się długą żywotnością. 

Trendy mieszkaniowe 2023 – styl kawaii

Wyznaczanie trendów wnętrzarskich na kolejne lata to pewna myśl przewodnia, wybranie wiodących materiałów i kolorów, ale także stylu, który w danym sezonie, według ekspertów, podbije serca użytkowników. W roku 2023 stylem tym ma być styl kawaii. Jest to oryginalne rozwiązanie wnętrzarskie, wywodzące się z Japonii. Jego tajemniczo brzmiąca nazwa to japońskie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza słodki, uroczy. Styl kawaii jest więc swego rodzaju bajkowym obrazem wnętrza, łączącym w sobie wyjątkowe kolory i nieszablonowe rozwiązania. 

Kawaii to na pierwszy rzut oka niemal cukierkowe, pełne kolorów wnętrze. Niektórym, na pozór, mogłoby ono wydać się nieco infantylne, jednak w rzeczywistości jest ono zaaranżowane starannie i dokładnie, z dużą dozą estetyki i poczucia stylu. Co charakteryzuje styl kawaii? To przede wszystkim nietuzinkowe kolory, takie jak jasny błękit, mięta, seledyn, pudrowy róż oraz ciepłe, lecz stonowane odcienie barwy pomarańczowej. Już w kolorach widoczny jest spory eklektyzm, który jednak – odpowiednio skomponowany – tworzy spójną i estetyczną całość. Do tego dodać należy kilka podstawowych materiałów, z których wykonane są zarówno meble, jak i dodatki. Jest to przede wszystkim drewno i bawełna, a także welur i plusz. Całość wieńczą zaokrąglone kształty oraz oryginalne, nierzadko trójwymiarowe wzory. 

Jeśli chodzi o meble i dodatki w stylu kawaii, dominują tu przede wszystkim miękkie, zaokrąglone fotele i kanapy, z dużą ilością przyjemnych w dotyku i dodających wnętrzu przytulności poduszek czy koców. Także w przypadku innych elementów wyposażenia zauważyć można wyraźnie dominującą miękkość i obłość kształtów – od okrągłych stolików, poprzez owalne i zaokrąglone lustra po welurowe hokery.

 

Modne wnętrza 2023 – obłe i miękkie

Patrząc na cechy charakterystyczne stylu kawaii, można łatwo wywnioskować, że w roku 2023 stawiać się będzie na obłości, łuki i miękkie kształty. Jest to trend, który zrodził się już kilka sezonów temu, jednak według ekspertów to właśnie w nadchodzącym, 2023 roku osiągnie szczyt swojej popularności. Zaokrąglone kształty dobrze widziane będą zarówno w samych elementach architektonicznych, jak i w meblach oraz dodatkach. Trendy wnętrzarskie 2023 realizować można więc już od podstaw, poprzez zastosowanie zaokrąglonych linii, łuków czy półokrągłych i okrągłych kształtów w samym wnętrzu, ścianach, oknach. Zaokrąglone elementy mogą być widoczne także w wyposażeniu wnętrza, a więc w meblach i dodatkach. Szczególnie modne będą okrągłe oraz owalne stoły i stoliki, fotele i krzesła o obłych, zaokrąglonych siedziskach oraz oparciach, a także miękkie, przyjemne w dotyku, okrągłe poduszki.

Trend ten widoczny będzie także w drobniejszych elementach i dodatkach – w lustrach, lampach, ramkach na zdjęcia, świecznikach. 

Trendy 2023 – modne kolory wnętrz

Jakie kolory dominować będą we wnętrzach w nadchodzącym 2023 roku? Tutaj do czynienia mamy z ciekawym rozwiązaniem, łączącym w sobie odważne, nietypowe tony z uniwersalnymi, neutralnymi odcieniami. Mocne, charakterystyczne i przyciągające uwagę kolory zdominują raczej mniejszych rozmiarów meble, dodatki i dekoracje oraz tekstylia. To tu właśnie znajdzie się miejsce na intensywne odcienie zieleni, czerwieni czy niebieskiego. W ogólnym spojrzeniu modne wnętrza w roku 2023 będą jednak znacznie bardziej stonowane i uniwersalne. Ich delikatność doskonale łączyć się będzie z mocnym charakterem kolorowych dodatków. Uniwersalne kolory ścian i większych mebli doskonale dopasują się do niemal każdego stylu i odcienia dodatków, co tworzy szerokie pole manewru. Trendy wnętrzarskie na rok 2023 to również swobodny eklektyzm, który pozwala na łączenie ze sobą różnych kolorów i odcieni, szczególnie jednak we wspomnianej już powyżej kombinacji. 

Lekkie, uniwersalne i stonowane kolory wnętrza, takie jak jasne brązy, beże czy ciepłe, złamane biele to odcienie nawiązujące do naturalnych materiałów, a co za tym idzie także do przyrody, co kieruje nas do głównego motywu wnętrzarskich trendów, jakim jest ekologia. Ponadto, ciepłe, lecz delikatne i uspokajające kolory są także odpowiedzią na niespokojne i nerwowe wydarzenia ostatnich lat. 

nowoczesna sypialnia w odcieniach brązu

Trendy wnętrzarskie 2023 – powrót do korzeni

Ciekawym trendem, na który warto zwrócić uwagę, jest także powrót do materiałów i  elementów wyposażenia i wystroju sprzed lat. Prym wiedzie tu przede wszystkim klasyczna ceramika, która już od kilku sezonów przeżywa istny renesans. Na rynku znaleźć można coraz więcej pięknych okazów, nawiązujących do ceramicznych naczyń i kompletów, tak modnych kilkadziesiąt lat temu. Do łask wracają również klasyki, takie jak Bolesławiec czy Włocławek. Wiele młodych osób coraz chętniej sięga nie tylko po nowe wyroby, ale także znalezione na pchlim targu lub na własnym strychu elementy zastawy o wyjątkowym charakterze. Oczywiście skłanianie się ku ponownemu wykorzystywaniu ceramiki sprzed lat to swoisty hołd dla dawnej estetyki, ale także – ponownie – zabarwienie eko. 

Wnętrza w nadchodzącym sezonie to przede wszystkim domy i mieszkania wykończone i wyposażone w zgodzie z naturą. Zarówno eksperci, jak i marki z szeroko pojętej branży stawiać będą na meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów, stworzone w sposób świadomy i zrównoważony. Świadomości i odpowiedzialności ekologicznej towarzyszyć będzie także odwaga w łączeniu różnych odcieni i kształtów, a także nietuzinkowe rozwiązania kolorystyczne prosto z bajek kraju kwitnącej wiśni.

Wróć