30 dni na zwrot towaru

Pielęgnacja i czyszczenie mebli ogrodowych domowymi sposobami

Redakcja
 | 20/04/23

Dowiedz się, jak pielęgnować i dbać o meble ogrodowe, aby jak najdłużej cieszyć się ich wyglądem i użytecznością. Zapraszamy do artykułu.

Jeśli posiadasz drewniane stoły i siedziska ogrodowe, zapewne wiesz, jak istotna jest ich ochrona. Ślady codziennego użytkowania mogą być widoczne również na najstaranniej wykonanych meblach. Nawet jeśli starasz się ostrożnie korzystać z mebli ogrodowych, utrzymanie ich w dobrym stanie nie jest prostym zadaniem. Z biegiem czasu niektóre elementy mogą się zużywać, a także niszczyć, dlatego wiedza o tym, jak zadbać o meble, jest niezbędna. Aby chronić meble ogrodowe, powinieneś je regularnie czyścić i konserwować oraz chronić przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Zalecana jest również impregnacja mebli ogrodowych. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji Twoje meble ogrodowe zachowają piękny wygląd przez wiele lat. Czy można ochronić meble domowymi sposobami, nie korzystając z usług fachowców?

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z drewna?

Jeśli chcesz, aby drewniane meble ogrodowe służyły Ci przez długi czas, ważna jest pielęgnacja mebli ogrodowych drewnianych poprzez regularne nakładanie dodatkowej powłoki ochronnej. Impregnowanie drewna, np. ławek ogrodowych, zabezpiecza je przed brudem, gniciem, uszkodzeniami i szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Czym najlepiej konserwować meble ogrodowe? Jeśli chodzi o impregnaty, możesz wybrać jeden z trzech rodzajów preparatów do drewna, tzn.:

 • olejowy,
 • wodny,
 • z żywicy syntetycznej.

Unikaj silnych środków chemicznych do czyszczenia mebli ogrodowych. Gotowe preparaty chemiczne są popularne, ponieważ pozwalają na skuteczne usunięcie zabrudzeń, jednak silne wyroby mogą uszkodzić strukturę materiału. Zamiast nich wybieraj delikatne środki czyszczące, które są dedykowane do drewna, lub przygotuj w domu własny preparat, mieszając w równych proporcjach biały ocet i wodę. Ta naturalna mieszanka jest całkiem skuteczna i nie uszkodzi mebli ogrodowych. Jeśli czyszczenie ściereczką nie pomaga na zabrudzenia, zdecyduj się na czyszczenie papierem ściernym. Dzięki niemu możesz skutecznie oczyścić drewnianą powierzchnię z trudnych do usunięcia zabrudzeń, np. pleśni czy poprzednich powłok malarskich. Dość często spotykanym problemem, jeśli chodzi o np. ławki ogrodowe, są również uszkodzenia mechaniczne. Jednym z rozwiązań jest użycie korektora do rys, który pozwoli na zakrycie uszkodzeń. Korektor jest niedrogi, łatwy i szybki w użyciu.

ławka ogrodowa i jej pielęgnacja

Pielęgnacja mebli ogrodowych z drewna akacjowego

Jak pielęgnować meble ogrodowe z drewna akacjowego? Meble ogrodowe z drewna akacjowego najlepiej wyczyścić delikatnym detergentem, a następnie wytrzeć powierzchnię suchą szmatką. Aby zachować estetyczny wygląd mebli z drewna akacjowego, konserwuj je olejem do drewna. Najlepiej jest wykonywać ten zabieg regularnie, w szczególności przed rozpoczęciem sezonu letniego. Zawsze staraj się chronić meble drewniane przed silnym mrozem, co znacząco wpłynie na ich żywotność i wydłuży okres między kolejnymi konserwacjami. Jeżeli meble zmokną, wytrzyj je do sucha. Poza tym regularnie sprawdzaj śruby i mocowania oraz dokręcaj je w razie potrzeby. Najlepiej zajmij się tym przed przeniesieniem mebli na zimę. Jednym z prostych sposobów pielęgnacji mebli ogrodowych z drewna akacjowego jest również staranne zakrywanie mebli, gdy nie są używane. To dobry sposób na:

 • ochronę przed warunkami atmosferycznymi,
 • przedłużenie żywotności drewna.

Czym najlepiej konserwować meble ogrodowe?

czyszczenie drewnianej ławki ogrodowej

Czym impregnować meble ogrodowe? W zależności od oczekiwanego efektu i gatunku drewna możesz wybrać różne preparaty. Wybór tego, który zastosujesz, powinien być uzależniony między innymi od tego, czy malujesz surową powierzchnię, czy też tylko ją odnawiasz. Impregnat wnika głęboko w drewno, skutecznie chroniąc je przed wilgocią i zniszczeniem. Dobrze nadaje się do ochrony miękkich gatunków drewna, jak sosna czy świerk. Dzięki niemu drewno będzie zabezpieczone przed:

 • pleśnią,
 • owadami,
 • zmienną aurą.

Zanim rozpoczniesz pracę, sprawdź, w jakim stanie jest drewniany zestaw mebli. Jeśli ma wyraźne uszkodzenia lub jest zaatakowany przez grzyby, oczyść zmienioną powierzchnię i wypełnij ubytki masą szpachlową do drewna. Usuń ślady farby czy lakierów gruboziarnistym papierem ściernym – dzięki temu warstwa nowego impregnatu lepiej je pokryje. Powierzchnia nie może być zabrudzona lub tłusta. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu trudno dostępnych miejsc i wykończeniu całej powierzchni, aby nałożona warstwa dawała jednolity efekt.

Czym czyścić meble ogrodowe plastikowe?

Niezmienną popularnością cieszą się meble ogrodowe z plastiku. Są lekkie i tanie, a przy tym dostępne w wielu wariantach pod względem kształtu, faktury czy koloru. Wyróżniają się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia oraz wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych. Niewątpliwą zaletą jest również łatwość ich czyszczenia. Pielęgnacja mebli ogrodowych plastikowych nie wymaga stosowania specjalnych preparatów. W większości przypadków wystarczy użyć gąbki i ciepłej wody z dodatkiem środka czyszczącego (np. mydła, płynu do mycia naczyń). Należy starannie umyć plastikowe meble, np. krzesła, a następnie opłukać je wodą. Pamiętaj o dokładnym osuszeniu mebli, aby zapobiec nieestetycznym zaciekom. Zwróć uwagę, aby nie używać zbyt szorstkiej gąbki, która może naruszyć strukturę plastiku, ponieważ mebel stanie się bardziej podatny na brud oraz różnego rodzaju uszkodzenia. Zamiast niej możesz też użyć ściereczki z mikrofibry, która poradzi sobie doskonale nawet z najtrudniejszymi zanieczyszczeniami. Poza tym nawet przy mocniejszym przyciśnięciu, nie zostawi rys na plastiku. W przypadku trudniejszych zabrudzeń użyj specjalnego środka do tworzyw sztucznych.

meble plastikowe konserwacja i czyszczenie

Jak pielęgnować meble ogrodowe plastikowe?

Meble ogrodowe z plastiku są odporne na zabrudzenia i łatwe do utrzymania w czystości. W przypadku modeli wyróżniających się żywymi kolorami pamiętaj, aby unikać zbyt długiego wystawiania ich na słońce. Pod wpływem promieniowania UV mogą one zblednąć, przez co stracą na swojej atrakcyjności. Jeśli nie są często używane, najlepiej schowaj je w zacienionym miejscu, np.

 • na tarasie,
 • pod drzewem,
 • w schowku.

Raz na jakiś czas skontroluj stan plastikowych mebli ogrodowych, np. stołu bankietowego, aby wykryć ewentualne zadrapania, pęknięcia czy inne uszkodzenia. Niebagatelne znaczenie ma także unikanie zacieków. Jeśli mebel zmoknie podczas deszczu, najlepiej od razu go osusz. Dzięki temu w przyszłości nie trzeba będzie go oczyszczać. Gdy skończy się sezon, zadbaj o odpowiednie przechowywanie mebli ogrodowych. Mimo że meble wykonane z plastiku są zazwyczaj odporne na mróz czy wilgoć, to jednak nie należy ich na nie narażać. Sprawdź na blogu nasz wpis o zabezpieczeniu mebli ogrodowych przed zimą.

 

Wróć