30 dni na zwrot towaru

Stół, ława czy stolik kawowy? Co wybrać do salonu i jadalni? Poradnik

Redakcja
 | 02/01/23

Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać ławę do salonu i jaki stolik kawowy najlepiej będzie pasował do wystroju Twojego mieszkania. Zapraszamy.

Stół, ława czy stolik kawowy? 

Salon pełni niemal w każdym mieszkaniu czy domu funkcję głównego pomieszczenia. Jest miejscem spotkań w rodzinnym gronie, przyjmowania gości, często spożywania posiłków. Korzystamy z niego podczas wypoczynku, a nierzadko także pracy. Stąd obok mebli typu sofa czy fotele ogromnie istotnymi elementami tego pokoju są stół oraz ława lub stolik kawowy. To na stole lub stoliku zagrasz z dziećmi w grę planszową, postawisz miskę z chipsami, relaksując się przy ulubionym serialu, odłożysz książkę lub gazetę. Na niskiej ławie postawisz filiżanki z kawą, gdy odwiedzą Cię przyjaciele lub rozłożysz laptop podczas pracy zdalnej. 

Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać ławę do salonu i jaki stolik kawowy najlepiej będzie pasował do wystroju Twojego mieszkania. Podpowiemy też, jak wykorzystać stolik, aranżując wnętrze, by był nie tylko praktycznym, ale też dekoracyjnym dodatkiem. 

Funkcje stołu i stolika kawowego

Wspomniane meble stosowane są zamiennie, szczególnie w niewielkich mieszkaniach, tak naprawdę ich funkcje nieco się różnią. 

Stół pozwala stworzyć w pomieszczeniu przede wszystkim przestrzeń jadalną. Prawie zawsze siadamy przy nim na krzesłach, jest więc odpowiednio wysoki – z reguły ma między 74 a 80 cm. To, jaki stół do pokoju dziennego wybierzesz, w głównej mierze zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz. Dobrze, jeżeli możesz pozwolić sobie na ulokowanie w pokoju stołu na tyle dużego, by bez potrzeby rozkładania go pomieścić przy nim domowników. Codzienną kolację zjecie wygodnie przy stole cztero- lub sześcioosobowym. Jeżeli chętnie organizujesz niedzielne rodzinne obiady czy większe spotkania, dobrze, aby Twój stół dało się rozłożyć np. do dwunastu miejsc.

Z drugiej strony, jeśli dysponujesz metrażem typowo blokowego M-3 czy M-4, dobrym rozwiązaniem będzie stół całkowicie składany. Taki mebel po opuszczeniu blatu może mieć niewiele ponad 30cm szerokości i na co dzień nie zawadzać w małym salonie. 

Przeznaczenie stolika kawowego lub niskiej ławy do salonu jest zwykle nieco inne niż stołu. Zatem po co stolik kawowy wpisywać na listę mebli do domu? Część osób, szczególnie mieszkających samotnie, rezygnuje ze stołu jadalnego i spożywa posiłki właśnie przy niskim stoliku. Jednak z założenia jest to mebel kojarzony raczej z przestrzenią wypoczynkową. Stolik kawowy lub jego większą „siostrę” – ławę – umieszczamy na ogół w pobliżu zestawu wypoczynkowego. Możemy wówczas, siedząc wygodnie w fotelu, odstawić kubek z herbatą lub odłożyć książkę, gdy czytelniczy relaks na sofie zaczyna przeradzać się w drzemkę. Chcąc mieć pod ręką nie tylko napój i lekturę, ale też kolekcję ulubionych czasopism, miseczkę z cukierkami i ładowarkę do telefonu, dobrym rozwiązaniem będzie duża ława, wyposażona w dodatkowe półeczki. 

stolik kawowy w salonie niski

Rozmiar ma znaczenie

Wiadomo już, że stół jadalny wybieramy głównie w oparciu o dostępny metraż pomieszczenia. Co jednak z ławą lub kawowym stolikiem? Czy to w ogóle potrzebne? Czy ława do salonu to naprawdę „must have” w każdym mieszkaniu? 

Oczywiście można się bez nich obyć. Część osób nie widzi zastosowania dla tego typu mebli, uważając je za zbędne, zabierające przestrzeń. Inni sądzą, że ze względu na niewielkie rozmiary pokoju nie mają na nie miejsca. Warto jednak rozważyć wstawienie do salonu nawet niewielkiego kawowego stolika. Poza funkcją dekoracyjną jest on praktycznym, nierzadko ułatwiającym życie, elementem wystroju.

 

Jak duży zatem powinien być stolik kawowy, by nie tylko efektownie wyglądał, ale przede wszystkim właściwie spełniał swoją funkcję? 

Zacznijmy od wysokości. Przyjmuje się, że stolik kawowy powinien być niższy od siedziska sofy o około 2,5-5cm. Dzięki temu zachowane są właściwe proporcje. Jednocześnie możemy wygodnie korzystać z blatu, nie zasłaniając sobie leżącymi na nim przedmiotami np. ekranu telewizora. Jeżeli chodzi o ławy do salonu, tradycyjnie są one nieco niższe od stolików kawowych. Współcześnie jednak mamy do wyboru także ławy o wyżej umieszczonych blatach. 

Powierzchnia stolika czy ławy uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni pokoju, w którym będzie się znajdować oraz liczby osób korzystających z mebla na co dzień. Nie są to jednak jedyne kryteria. Dla komfortu użytkowania oraz walorów estetycznych równie ważne są gabaryty mebli stojących w bezpośrednim sąsiedztwie stolika kawowego. Zazwyczaj jest to sofa oraz ewentualnie towarzyszące jej fotele. Dla zachowania odpowiednich proporcji długość ławy lub kawowego stolika powinna wynosić nie mniej niż 1/2 i nie więcej niż 2/3 długości kanapy. Dzięki zastosowaniu tej zasady będziemy mieć wygodny dostęp do stolika z każdego miejsca na sofie. Ponadto mebel nie będzie wyglądał zbyt topornie i przytłaczająco. 

Z kolei optymalną głębokość ławy lub stolika ustalamy poprzez proste obliczenia. Odstęp pomiędzy siedzeniem sofy a blatem ławy, powinien wynosić minimum 30 cm. W ten sposób możemy wygodnie odstawić szklankę czy odłożyć gazetę, mając jednocześnie wystarczająco dużo miejsca na nogi. Z drugiej strony – mierzymy odległość od stolika do szafki stojącej naprzeciwko sofy (często jest to szafka pod telewizorem). Dla swobodnego poruszania się po salonie powinno to być co najmniej 75-80 cm. Sprawdzając odległość między kanapą
a przeciwległą ścianą, łatwo obliczymy właściwą głębokość stolika kawowego. 

Jeżeli dysponujemy wystarczająco dużą powierzchnią, by móc ustawić w pokoju więcej niż jeden stolik kawowy, warto rozważyć wstawienie dwóch lub nawet trzech. Odpowiednio dobrane stoliki różniące się wysokością będą stanowiły ciekawe urozmaicenie wnętrza. Niektóre stoliki możemy zakupić od razu w zestawach.

Stół, ława, stolik kawowy – jak dobrać do reszty wystroju?

Wiemy już, jak ustalić właściwe dla naszego stolika wymiary. A co z innymi parametrami? Jaki jest najlepszy kształt? Z czego powinien być wykonany idealny stolik kawowy? Czy stół i meble muszą być w tym samym kolorze? 

Stół w kolorze białym w pomieszczeniu

O ile właściwe dobranie rozmiaru stolika zależy głównie od obiektywnych czynników, takich jak powierzchnia pokoju i wielkość zestawu wypoczynkowego, o tyle kształt, kolor, materiał to kwestia indywidualnych preferencji. Należy oczywiście pamiętać, by mebel pasował wizualnie do pozostałych elementów wyposażenia pokoju dziennego. Nie ma tu jednak sztywnych zasad. 

Tradycyjnie uważa się, że wszystkie meble w pomieszczeniu (także stół czy ława) powinny być w tym samym kolorze. Obecnie jednak panuje w tym względzie większa swoboda. Istotne jest, aby meble tworzyły spójną całość, pasowały do siebie i wzajemnie się uzupełniały. Nie jest jednak konieczne, aby były w identycznym kolorze, a tym bardziej – pochodziły z jednego kompletu. To samo dotyczy kształtu. 

Ławy i stoliki kawowe produkowane są z rozmaitych materiałów. Nie każdy surowiec pasuje do każdego wnętrza. Dostępne są stoliki:

Stoliki czy ławy z drewna pasują idealnie do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim oraz rustykalnym. Fikuśnie rzeźbiona ława świetnie uzupełni pokój w stylistyce vintage. Z kolei nowoczesny szklany blat na stalowych nóżkach wpasuje się w minimalistyczny salon, zaaranżowany w stonowanej kolorystyce. Jeśli Twój pokój dzienny urządzony jest w modnym stylu loftowym, wybierz industrialny zestaw stolików.

Stoliczku, nakryj się!

Piękny, dobrany do całości wystroju stolik kawowy sam w sobie stanowi ozdobę pokoju. By jeszcze wyraźniej podkreślić styl pomieszczenia lub wyeksponować nasze zainteresowania, możemy odpowiednio go udekorować. Co można postawić na ławie w salonie? Niemal wszystko, co podpowiada nam wyobraźnia. Żelazna zasada, o której należy pamiętać, to spójność. Dbajmy o to, aby dekoracje na stoliku czy ławie nie kłóciły się z wystrojem całego pokoju, nie wprowadzały optycznego chaosu.

udekorowany stolik w salonie

Znakomicie sprawdzą się kwiaty, które nie tylko pięknie wyglądają, ale często też przyjemnie pachną. W zależności od upodobań wybieramy rośliny doniczkowe lub cięte, w odpowiednio dobranych estetycznych doniczkach lub wazonach. Ciekawym akcentem mogą także być puste wazony, pojedyncze lub po kilka, oczywiście jeśli stanowią harmonijną całość. 

Innym chętnie wybieranym detalem są świece, często ustawiane po kilka, w odpowiednim naczyniu lub na tacy. Zamiast świec można na tacach i w miskach ułożyć kolorowe szkiełka, słodycze, owoce, orzechy lub modne cotton balls – girlandy z lampek zamkniętych
w bawełnianych kulkach.

W roli dekoracji stolika kawowego sprawdzą się także:

  • pasująca do wnętrza lampka,
  • stosik kilku pięknie wydanych albumów,
  • ceramiczne, drewniane czy gipsowe figurki,
  • pamiątki z podróży (ciekawe muszle, ręcznie wykonane naczynia, wachlarze),
  • akcenty sezonowe (bombki w przezroczystej misie, cukrowy baranek, bukiet jesiennych liści itp.).
Wróć