30 dni na zwrot towaru

Hokery do wyspy. Jak dobrze je dopasować? Poradnik

Redakcja
 | 29/01/24

Jak dobrać hoker do wyspy kuchennej, by był on chętnie użytkowany przez wszystkich członków rodziny? Wyjaśniamy to w dzisiejszym wpisie.

Hokery stanowią ważny element aranżacji salonu. To właśnie one wraz z barkiem tworzą optyczną granicę między kuchnią a salonem, jednocześnie harmonijnie łącząc te pomieszczenia. Poza funkcjami estetycznymi pełnią one także funkcje użytkowe – o ile zostaną właściwie dobrane do wysokości blatu, zapewniając wygodę. Jak dobrać hoker do wyspy kuchennej, by był on chętnie użytkowany przez wszystkich członków rodziny? Wyjaśniamy to w dzisiejszym wpisie.

Jaka wysokość hokera do wyspy jest optymalna?

Nie ma jednej uniwersalnej, „najlepszej” wysokości hokera, tak samo, jak nie ma jednej właściwej wysokości blatu kuchennego. Zawsze powinna być ona dobierana do wzrostu domowników. Dawniej standardem były blaty na wysokości około 85–90 cm. Są one odpowiednim wyborem dla osób mierzących 165–170 cm wzrostu. Jeśli domownicy są wyżsi, to blat również powinien znaleźć się odpowiednio wyżej. Dla osób o wzroście 190 cm i więcej odpowiednia będzie wysokość nawet 100 cm od podłogi. Dlaczego warto poświęcić dłuższą chwilę na zaprojektowanie kuchni i właściwe dobranie wysokości blatu? To proste – efektem będzie nie tylko wyższy komfort przygotowywania posiłków, ale też… zminimalizowanie potencjalnego bólu pleców.

Jak dobrać hokery do wyspy? Należy kierować się zasadą, że siedzisko stołka barowego powinno znajdować się około 30 cm niżej od blatu (a minimum 25 cm). Zgodnie z tym:

  • hoker do wyspy 85 cm powinien mieć około 55–60 cm,
  • hoker do wyspy 90 cm powinien mieć około 60–65 cm,
  • hoker do wyspy 95 cm powinien mieć około 65–70 cm.

Idąc tym tropem, można wyliczyć wysokość stołków barowych do każdej wysokości blatu. Warto przy tym wybrać model krzesła barowego, w którym podnóżek znajduje się około 40 cm poniżej siedziska. Umożliwi to przybranie maksymalnie wygodnej pozycji.

Wysokość wyspy kuchennej względem hokerów a metraż salonu

Określając wysokość hokerów względem blatu kuchennego, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz – metraż salonu i to, czego oczekujemy od krzeseł, gdy nie będą one użytkowane. Jaka wysokość hokera do blatu 100 cm będzie odpowiednia? Zgodnie z powyższymi wskazówkami łatwo można wyliczyć, że będzie to 70–75 cm. Wysokość siedziska to jednak nie wszystko – należy też ocenić konstrukcję hokera i to, czy ma on oparcie oraz podłokietniki. Dlaczego?

W małych metrażach każdy centymetr jest na wagę złota. Nieużywane hokery powinny więc dać wsunąć się pod blat. Poza wysokością siedziska warto zwrócić uwagę na to, czy wysokość oparcia i podłokietników pozwoli na umieszczenie stołka maksymalnie blisko barku. Zazwyczaj okazuje się, że w małych salonach lepiej sprawdzają się po prostu klasyczne hokery z prostym siedziskiem. Jeśli Twój salon jest duży, a hokery nie muszą być chowane pod blatem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać modele z wyższym oparciem. Przy zakupie możesz kierować się wyłącznie wygodą stołka.

Zawsze dobrym pomysłem okazują się hokery z opcją regulacji wysokości siedziska. Nie tylko można dopasować je do indywidualnych upodobań (zwłaszcza gdy pomiędzy domownikami jest duża różnica wzrostu), ale też w przypadku małych metraży umożliwia to zakup hokerów z oparciami, ponieważ po maksymalnym obniżeniu powinno się dać wsunąć je pod blat.

Jak dobrać hokery do blatów pod kątem stylu?

Mówiąc najprościej, hokery muszą pasować do stylu aranżacji aneksu kuchennego. Co ważne, powinny też pasować do salonu, z którym ten się łączy.

Jaki hoker do wyspy w stylu loft okaże się najlepszy? Z pewnością będzie to model, który podkreśli industrialny projekt kuchni. Może to być prosty loftowy hoker na czarnych metalowych nogach z drewnianym siedziskiem, lecz świetnie sprawdzi się też krzesło barowe z siedziskiem tapicerowanym, np. ze skóry. Ten drugi wariant nieco ociepli surową aranżację i doskonale połączy kuchnię z salonem, jeśli niedaleko stanie sofa z takim samym obiciem.

We wnętrzach skandynawskich, tradycyjnych i glamour świetnie sprawdzą się z kolei hokery z oparciami i z tapicerką z pikowanego weluru. Tym bardziej że obecnie można wybrać je nie tylko w stonowanych szarościach i czerniach, ale też odcieniach pastelowych i w modnej butelkowej zieleni. Umożliwiają więc one zarówno stonowanie kompozycji, jak i jej ożywienie.

W projektach nowoczesnych i eklektycznych świetnie sprawdzają się hokery z tworzywa w wyrazistych kolorach (żółte, czerwone itp.). Pamiętaj jednak, że żywe barwy nie lubią konkurencji. Jeśli już zdecydowałeś się np. na kolorowe fronty kuchenne lub krzesła przy stole jadalnianym, raczej wybierz hokery w stonowanym odcieniu szarości. Jaki blat jest dobrym tłem dla hokerów z tworzywa? Również „nienaturalny” – np. ze spieku lub konglomeratu. Unikaj zestawiania tworzywa z naturalnym kamieniem i usłojonym drewnem.

Jaki hoker do wyspy, a jaki do półwyspu?

Przed poszukiwaniem idealnego hokera warto krytycznym okiem spojrzeć na blat, przy którym będzie on użytkowany. I tu znów pewne ograniczenia narzuca metraż mieszkania. Jeśli hokery mają stanąć przy kuchennej wyspie, do której jest wygodny dostęp, nie musisz zastanawiać się nad ich dodatkowymi funkcjonalnościami. Świetnie sprawdzą się nawet proste hokery o konstrukcji krzesła.

W przypadku, gdy hokery mają być użytkowane na niewielkiej przestrzeni, np. pomiędzy kuchennym barkiem a krzesłami stojącymi przy stole tuż za nimi, warto rozważyć modele z obrotowym siedziskiem lub na kółkach. Nie tylko wygodniej będzie się na nich siadało i z nich schodziło, ale też np. przesuwało przy odkurzaniu mieszkania. Obrotowy hoker jest szczególnie polecany wtedy, gdy ma on stanąć przy ścianie (na początku półwyspu kuchennego).

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając hokery?

Hokery warto wybierać pod kątem tego domownika, który będzie z nich korzystał najczęściej. Czasami są to… dzieci, które po powrocie ze szkoły pod okiem krzątającego się po kuchni rodzica jedzą obiad lub odrabiają lekcje. W tym przypadku najlepiej jest zdecydować się na hokery z siedziskami o 25 cm niższymi od blatu, tapicerowane i z oparciem, aby zapewniały szkrabom maksimum wygody.

W przypadku, gdy z hokerów będą korzystać raczej przede wszystkim dorośli, przysiadający na nich w przerwach na kawę, postaw raczej na stołki nietapicerowane, które łatwo utrzymać w czystości i trudno trwale zabrudzić. Jeśli żaden z domowników nie zamierza przesiadywać na nich godzinami, to warto postawić na maksymalną praktyczność.

Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić głębokość i szerokość siedziska przed zakupem mebli. Niektórzy producenci hokerów o profilowanych siedziskach zbyt optymistycznie podchodzą do szacowania sylwetek przyszłych użytkowników. Jeśli jest taka potrzeba, wybierz szerszy model, którego siedzisko ma przynajmniej 40 x 40 cm.

I najważniejsze – wybierając stołki barowe, nie kieruj się wyłącznie bieżącymi trendami. Hokery muszą spełniać Twoje oczekiwania pod kątem walorów użytkowych, a dodatkowo muszą Ci się podobać. Kup produkt, który będzie cieszył Twoje oczy za każdym razem, gdy na niego spojrzysz. Nie oszczędzaj na jakości! Solidne hokery zachowują swój nienaganny stan przez długie lata, grając istotną rolę dekoracyjną w pomieszczeniu.

Wróć