30 dni na zwrot towaru

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe przed zimą?

Redakcja
 | 13/10/23

Zapraszamy do naszego poradnika, w którym dowiesz się, jak prawidłowo zabezpieczyć meble ogrodowe przed chłodniejszymi dniami i nocami.

Meble ogrodowe, nawet te wyjątkowo trwałe, należy zabezpieczać przed śniegiem i mrozem, ponieważ niekorzystnie na nie wpływają. Po zimie meble mogą rdzewieć, łamać się lub po prostu być zniszczone. Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą przedłuża zatem ich żywotność. 

Jak zabezpieczyćmeble ogrodowe przed zimą? Należy przede wszystkim dobrać odpowiednią metodę zabezpieczenia do konkretnego rodzaju mebli. Dzięki takiemu działaniu, kiedy wiosną znów postanowisz odpocząć na świeżym powietrzu, wystarczy jedynie, że ustawisz sobie fotel w wygodnym miejscu.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed zimą

Czy meble drewniane mogą stać na mrozie?

Czy meble drewniane mogą stać na mrozie? Drewniane meble ogrodowe są niestety bardzo podatne na działanie niskich temperatur, mrozu, śniegu oraz promieniowania UV. Wiosną należy pomalować je odpowiednim impregnatem, bejcą lub lakierem. Czynność tę warto powtarzać regularnie, co kilka lat. Odpowiednie zabezpieczenie drewnianych mebli ogrodowych pozwoli utrzymać je w dobrym stanie przez cały sezon. Jesienią warto zaś dokładnie oczyścić meble i umyć je wodą z dodatkiem środka do czyszczenia drewna, porządnie wysuszyć oraz naprawić też ewentualne usterki. Jeśli masz możliwość, przenieś meble do suchego, nieogrzewanego pomieszczenia, np. schowka, garażu lub piwnicy. Stanowi to również dobry sposób, aby zabezpieczyć meble ogrodowe przed kradzieżą. W przypadku cięższych produktów, takich jak ławka ogrodowaANNA, po prostu okryj mebel pokrowcem. Czym zasłonić meble ogrodowe drewniane? Wybierz model wykonany z tkaniny przepuszczającej powietrzei zapewniającej wentylację. Musisz bowiem zadbać o właściwe warunki przechowywania:

  • odpowiednią wilgotność powietrza
  • wentylację.

Jeśli okryjesz meble folią lub zbyt szczelnym materiałem, drewno może zgnić lub spleśnieć. Jak zabezpieczyć meble ogrodowe z drewna egzotycznego? Takie sprzęty nie wymagają impregnacji ani zabezpieczania na zimę. Jeśli więc Twoje meble są wykonane z drewna:

  • tekowego,
  • akacjowego,
  • eukaliptusowego,

po prostu ustaw je na zadaszonym tarasie. Jesienią oczyść je i przyjrzyj się np.zestawom, by sprawdzić, czy powłoka antykorozyjna nie wymaga wzmocnienia na metalowych elementach. Czy chować meble ogrodowe na zimę? Jeśli masz taką możliwość to tak, bo pozostawione na zewnątrz szybciej niszczeją.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych przed chłodniejszymi dniami

Czy meble rattanowe mogą stać na mrozie?

Jeśli masz w ogrodzie meble z wikliny lub rattanu, musisz zadbać o nie szczególnie przed nadejściem zimy. Meble ogrodowe rattanowe mogą wytrzymać wiele lat, jednak powinieneś o nie odpowiednio zadbać. Dotyczy to również przygotowania ich na chłodniejszy czas. Mróz sprawia, że wiklina staje się sucha i łamliwa, dlatego nie wystarczy przykrycie jej pokrowcem. Najlepiej schowaj meble rattanowe i wiklinowe do przewiewnego i suchego pomieszczenia. Jeśli przez całą zimę mają pozostać nieużywane, możesz dodatkowo zabezpieczyć je impregnatem lub środkiem, który zapobiegnie osadzaniu się kurzu i brudu. Czym owinąć meble ogrodowe? Meble z wikliny czy rattanu możesz okryć pokrowcem, jednak wybierz taki, który jest wykonany z oddychającej tkaniny. Dzięki temu wyposażenie ogrodu nie będzie wymagało wiosną gruntownego odkurzania i nie spleśnieje.

Zabezpieczenie mebli ogrodowych zimą

Jak zabezpieczyć plastikowe meble ogrodowe?

Plastikowe meble ogrodowe, zwłaszcza te wysokiej jakości, zazwyczaj wytrzymują działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Jednak, aby wydłużyć ich żywotność, warto odpowiednio przygotować je na zimę. Po zakończeniu użytkowania należy je dokładnie umyć oraz sprawdzić ich stan. Krzesła i leżaki można wyczyścić np. za pomocą wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Zrezygnuj z takiego, który zawiera mikrogranulki, bo może porysować gładką powierzchnię mebli. Czy meble plastikowe mogą stać na mrozie? Mogą, ale warto schować je do suchego pomieszczenia lub zabezpieczyć odpowiednim pokrowcem, który ochroni je przed opadami atmosferycznymi czy promieniowaniem UV. Najlepiej postaw je w zacisznym miejscu ogrodu, gdzie nie będą narażone na silne podmuchy wiatru. Jak zabezpieczyć plastikowe meble ogrodowe? Najlepiej użyć do tego pokrowca, ponieważ wtedy będzie można pozostawić je na dworze. Pamiętaj jednak, że jeśli mrozy staną się naprawdę dokuczliwe, lepiej przenieść je do pomieszczenia.

Wróć