30 dni na zwrot towaru

Praktyczne i tanie urządzenie mieszkania pod wynajem

Redakcja
 | 09/02/23

Dlaczego warto zadbać o wyposażenie mieszkania na wynajem? Podpowiadamy, jakie jest niezbędne wyposażenie i na co zwrócić uwagę. Zapraszamy do artykułu.

Urządzenie mieszkania na wynajem to prawdziwe wyzwanie! Dlaczego warto zadbać o wyposażenie mieszkania na wynajem? Jak umeblować mieszkanie na wynajem, by stworzyć funkcjonalną i jednocześnie wygodną przestrzeń oraz nie ponieść zbyt dużych kosztów? Jak chronić się przed ewentualnymi uszkodzeniami wyposażenia przez najemców? Podpowiadamy, jakie jest niezbędne wyposażenie mieszkania na wynajem i na co musisz zwrócić uwagę.

 

Urządzanie mieszkania na wynajem czy pusty lokal?

Kupujesz mieszkanie i chcesz je urządzić oraz przeznaczyć na wynajem? Przeprowadzacie się do nowego mieszkania lub domu, a dotychczasowe planujesz wynajmować na dłużej? A może chcesz zadbać o odziedziczone lokum i urządzić je w taki sposób, by podnajmować je okazjonalnie? W każdym z tych przypadków warto zadbać o niezbędne wyposażenie mieszkania. Choć rynek mieszkaniowy w każdym państwie wygląda nieco inaczej i w wielu krajach standardem jest wynajmowanie pustych mieszkań lub nawet mieszkań do remontu, w Polsce zazwyczaj najemcy szukają umeblowanych lokali. Co wchodzi w skład wyposażenia mieszkania? Podstawa to oczywiście wyposażenie łazienki i kuchni: 

  • toaleta, 
  • wanna lub prysznic, 
  • pralka, 
  • lodówka, 
  • kuchenka, 
  • szafki kuchenne, 
  • zlewozmywak

- to absolutne minimum. Jeśli planujesz wynajem mieszkania – szczególnie najem okazjonalny – warto zadbać również o umeblowanie. To wcale nie musi być ogromny wydatek: warto potraktować zakupy jako inwestycję. W końcu odświeżone, wyposażone i stylowo urządzone mieszkanie to wyższe odstępne oraz większe zainteresowanie najemców. Jak zatem urządzić mieszkanie na wynajem?

urządzenie mieszkania pod wynajem

Wyposażenie mieszkania na wynajem: jak niedrogo urządzić mieszkanie?

Albo tanio, albo dobrze? Niekoniecznie: obecnie mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, dzięki którym lokal mieszkalny urządzony niewielkim kosztem może być jednocześnie bardzo stylowy. Przede wszystkim zacznij od odmalowania ścian – to nieduży wydatek i nakład sił, a mieszkanie od razu nabierze świeżości. Wygodne łóżko lub rozkładana kanapa to oczywiście podstawa; oprócz nich w mieszkaniu przyda się także wygodny stół oraz komplet krzeseł. Najlepiej sprawdzą się modele proste i jednolite: komplet to wydatek rzędu kilkuset złotych, więc nie obciąży aż tak mocno budżetu, a dzięki nim wnętrze od razu nabierze nowoczesnego wykończenia. Wygodny stół i krzesła zastąpią także biurko do pracy, co w przypadku niewielkiego mieszkania ma duże znaczenie. Jeśli masz taką możliwość, zamień urządzenia AGD na energooszczędne, a tradycyjne żarówki – na oświetlenie LED. To nie tylko niższe rachunki, ale również inwestycja, ponieważ najemcy coraz częściej zwracają uwagę na to, czy w mieszkaniu znajdują się nowsze sprzęty, których nie trzeba będzie zaraz naprawiać. Zainwestuj także w mniejsze meble do przechowywania i nie tylko. Regały, komody, szafki, półki muszą pomieścić nie tylko ubrania, ale również inne przedmioty osobiste i rozmaite sprzęty. Nie zapomnij o prostych i niedrogich dodatkach: rolety, zasłony, narzuta na kanapę i poduszki, lampki do czytania – jeśli chodzi o wyposażenie mieszkania na wynajem, lista może być naprawdę długa. Czasem wystarczy naprawdę niewiele: wymiana abażura czy nowy obrus na stole już nadadzą wnętrzom przytulności.

mieszkanie na wynajem meble

 

Urządzenie wynajmu dla studentów – o czym warto pamiętać?

W miastach akademickich studenci to duża grupa najemców: prywatne stancje to alternatywa dla akademików, dlatego często kilka osób decyduje się na najem mieszkania i podział opłat między współlokatorów. Urządzenie wynajmu dla studentów to przede wszystkim zapewnienie im podstawowego wyposażenia, ale również miejsca do nauki. Urządzając pomieszczenia dla studentów pamiętaj, że tradycyjny podział na salon, sypialnię i gabinet tu raczej będzie oznaczał dwie lub nawet trzy sypialnie i przestrzeń wspólną. Dla każdego najemcy powinna się zatem znaleźć przestrzeń do odpoczynku oraz spokojnej nauki: przydadzą się tradycyjne biurka lub stoliki oraz dobre oświetlenie.

urządzenie mieszkania dla studentow

 

Jak urządzić niewielką przestrzeń? 

Małe mieszkanie także może być w pełni funkcjonalne – wszystko zależy od wyposażenia! To szczególnie ważne, jeśli planujesz wynajmować kawalerkę o mniejszym metrażu. W takim wypadku warto zrezygnować z tradycyjnego stołu na rzecz wyspy kuchennej, która może posłużyć jako blat kuchenny, stół oraz dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Wygodny hoker barowy zamiast krzesła to nie tylko wygoda i oszczędność miejsca, ale również modny dodatek, który świetnie wpisze się w nowoczesną aranżację wnętrza. Stawiaj na meble wielofunkcyjne i z funkcją składania lub dodatkowego przechowywania. Zamiast tradycyjnej ławy wybierz stolik loftowy na kółkach – jest nie tylko tańszy, ale również wielofunkcyjny, ponieważ może posłużyć jako stolik ustawiany przy kanapie, wygodna szafka nocna czy dodatkowy blat na urządzenia biurowe.

 

Jak umeblować mieszkanie na wynajem długoterminowy?

Coroczne poszukiwania nowych najemców, podpisywanie nowej umowy oraz inne formalności – masz już dosyć tych obowiązków? Najem długoterminowy to duże ułatwienie dla najemcy, ale również wynajmującego, ponieważ nie musi angażować się co roku w proces szukania lokatorów. W przypadku wynajmu długoterminowego dobrą praktyką jest wcześniejsze spotkanie z najemcą i uzgodnienie, jakie wyposażenie będzie w ogóle potrzebne. Po co inwestować w nowe łóżko do sypialni, jeśli najemca chce wstawić własne? Niewykluczone, że nie będzie potrzebować również całego zestawu garnków czy odkurzacza, dlatego warto umówić się z nim wcześniej i uzgodnić, jakie inwestycje będą konieczne, a jakie – całkowicie zbędne.

najem okazjonalny bez mebli

 

Najem okazjonalny: co przygotować na przyjazd gości?

Atrakcyjna lokalizacja sprawia, że niektórzy właściciele mieszkań rezygnują z ciągłego najmu na rzecz wynajmowania pomieszczeń dla turystów. To dobry pomysł na dodatkowy zarobek, o ile zadbasz o wyposażenie i zachowanie odpowiedniego standardu. W mieszkaniach tego typu powinny znaleźć się wszystkie przedmioty codziennego użytku, począwszy od pościeli i naczyń po żelazko, telewizor czy schludną i czystą łazienkę z dostępnymi ręcznikami oraz kosmetykami (mydło do rąk, mały żel pod prysznic).

urządzenie mieszkania na wynajem okazjonalny

Jeśli chcesz, by zwykła kwatera zmieniła się w apartament, urządź mieszkanie w określonym stylu. Wnętrza w stylu loftowym i industrialnym cieszą się ogromnym zainteresowaniem: wystarczy kilka dobrze dobranych dodatków, by nadać sypialni lub salonowi wyrazistości. Stalowa ława rustykalna z płytą imitującą postarzany dąb to stosunkowo niewielki wydatek i natychmiastowy efekt – dzięki niej prosta kanapa w stonowanym odcieniu i zwykły pleciony dywanik nabierają charakteru. Jest przy tym wyjątkowo trwała, dlatego doskonale sprawdzi się w mieszkaniach wynajmowanych okazjonalnie.

ława rustykalna do mieszkania na wynajem

 

Zanim podpiszesz umowę – jak zadbać o wyposażenie?

Przedmioty codziennego użytku niszczą się przy codziennym użytkowaniu i tego nie da się niestety uniknąć. Czym innym są jednak otarcia, zarysowania czy inne drobne uszkodzenia, czym innym – trwałe zniszczenia, przez które sprzęt lub mebel nadaje się wyłącznie do wymiany. Jeśli chcesz zainwestować w wyposażenie mieszkania na wynajem, koniecznie sporządź wykaz elementów wyposażenia lokalu mieszkalnego, który najlepiej uzupełnić o zdjęcia i nagrania przedstawiające stan obecny. Dopilnuj także, by w umowie uregulowane były kwestie związane z ewentualnymi naprawami czy wymianą.

Wyposażenie mieszkania na wynajem powinno być funkcjonalne i wygodne, ale jednocześnie niezbyt drogie. Zainwestuj w meble i sprzęty, które podniosą wartość mieszkania i jednocześnie nie zrujnują Twojego portfela.

Wróć