Typy hokerów – jak wybrać odpowiedni?
Najprostsza i zapewne najbardziej pionierska forma hokera to niewielkie siedzisko zamontowane na jednym wsporniku lub czterech smukłych nogach o ponadprzeciętnej wysokości. Potencjał tej podstawowej cechy wykorzystywany jest obecnie w wielu miejscach użyteczności publicznej i organizacji domowych przestrzeni.
Zapraszamy Cię do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz przykłady nowoczesnych i solidnie wykonanych hokerów, które spełniają oczekiwania wymagającego współczesnego klienta.
Produkowane dzisiaj hokery przeszły niejedną udoskonalającą metamorfozę, ale nadal pozostają charakterystycznymi stołkami z siedziskiem i podstawą. Jeśli przyjmiemy podział uwzględniający zastosowane przy ich tworzeniu udogodnienia techniczne i wizualne cechy, możemy wyróżnić trzy typy hokerów:
Przy wyborze hokera o stałej wysokości kieruj się zasadą, że siedzisko krzesła powinno być 20 – 30 cm niższe od krawędzi blatu, przy którym stoi hoker.
Jeśli zakładasz wykorzystywanie hokerów przy blatach i zabudowie o różnej wysokości lub użytkowane będą przez ludzi o różnym wzroście, warto kupić modele, które dają możliwość regulacji wysokości siedziska.
Produkowane współcześnie hokery wykorzystują różne sposoby podparcia dla pleców i rąk. O wyborze odpowiedniego dla Twoich potrzeb zadecyduje pewnie wiele różnych czynników (np. metraż, przeznaczenie, poczucie estetyki, zamierzona stylizacja, rodzaj wykonywanych przy hokerze czynności, wygoda). Jedne modele przyjmują formę taboretu bez oparcia. Tak jest w przypadku wspomnianego wcześniej hokera JIMI. Inne zakładają niskie podparcie dla lędźwi, które na pewno zauważyłeś w modelu ROCCO. Możesz również wybrać model, który będzie wygodnym fotelem z pełnym oparciem dla pleców i podłokietnikami.
Jeśli ważna jest dla Ciebie szybka zmiana pozycji stołka i możliwość odwrócenia się w miejsca, które masz za plecami, szukaj wśród hokerów o siedziskach obrotowych. Taki typ hokera zwiększy skalę wykonywanych przy nim czynności, rozszerzy zasięg Twoich rąk i znacząco ułatwi siadanie (np. przy modelach z oparciem). Możliwość obrotu siedziska o 360° miały wspomniane wcześniej modele JIMI i MONTE.
Podstawa z wygodnym podparciem dla nóg stanowi o stabilności hokera. Może ona przyjąć postać czterech smukłych nóg, jednego (zazwyczaj metalowego) cokołu lub różnej formy stelaża. Przy podłożu może być wzmocniona powłoką antypoślizgową lub zaopatrzona w koła umożliwiające krzesłu mobilność. Modelem o czterech nogach jest hoker ROCCO, który zapewne już widziałeś w ofercie.
Szerokie zastosowanie hokerów we współczesnej rzeczywistości ma bezpośredni wpływ na ich różnorodność. Większość modeli wykorzystuje jednocześnie kilka wspomnianych wyżej rozwiązań konstrukcyjnych, a o designie decydują też surowce użyte do ich wykonania (drewno, metal, tworzywo sztuczne, materiał tapicerski) i wpisująca się w najnowsze modowe trendy kolorystyka.
Przeczytaj więcej:
Idealny hoker do kuchni - trzymaj się tych 5 zasad!