Typy hokerów - jak wybrać odpowiedni

eHokery.pl
 | 08/03/21

Typy hokerów – jak wybrać odpowiedni?

 

Najprostsza i zapewne najbardziej pionierska forma hokera to niewielkie siedzisko zamontowane na jednym wsporniku lub czterech smukłych nogach o ponadprzeciętnej wysokości. Potencjał tej podstawowej cechy wykorzystywany jest obecnie w wielu miejscach użyteczności publicznej i organizacji domowych przestrzeni.

Zapraszamy Cię do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz przykłady nowoczesnych i solidnie wykonanych hokerów, które spełniają oczekiwania wymagającego współczesnego klienta.

W jaki sposób walory wizualne i cechy konstrukcyjne określają typy hokerów?

Produkowane dzisiaj hokery przeszły niejedną udoskonalającą metamorfozę, ale nadal pozostają charakterystycznymi stołkami z siedziskiem i podstawą. Jeśli przyjmiemy podział uwzględniający zastosowane przy ich tworzeniu udogodnienia techniczne i wizualne cechy, możemy wyróżnić trzy typy hokerów:

  • o stałej lub regulowanej wysokości
  • z różnym rodzajem siedziska (obrotowe, profilowane, z podparciem pleców i rąk)
  • o różnej formie podstawy (ilość nóg, możliwości przemieszczania) 

Stała i regulowana wysokość

Przy wyborze hokera o stałej wysokości kieruj się zasadą, że siedzisko krzesła powinno być 20 – 30 cm niższe od krawędzi blatu, przy którym stoi hoker. 

  • Typem hokera o stałej wysokości jest model ROCCO (https://ehokery.pl/hoker-rocco-czarny.html). Jego prosta i jednocześnie solidna konstrukcja na 4 metalowych nogach imitujących drewno sprawdzi się we wnętrzach urządzonych np. w nowoczesnym stylu minimalistycznym, skandynawskim czy industrialnym. Wysokość 76 cm wykorzystasz przy blatach średnich 90 – 100 cm. Materiały użyte do jego wykonania gwarantują wytrzymałość, długi czas użytkowania i łatwe utrzymanie czystości.

Jeśli zakładasz wykorzystywanie hokerów przy blatach i zabudowie o różnej wysokości lub użytkowane będą przez ludzi o różnym wzroście, warto kupić modele, które dają możliwość regulacji wysokości siedziska.

  • Prosty sposób zmiany wysokości prezentuje ciekawy model stalowego hokera TRAVIS w loftowym stylu. Regulacja pozwala zmienić wysokość siedziska w zakresie 66,5 – 82 cm. 
  • Innym typem hokera o wysokości regulowanej jest hoker JIMI. Zmiany wysokości dokonuje się tutaj przy pomocy dźwigni teleskopowego podnośnika. Możliwość regulacji to 64 – 84 cm, która gwarantuje wykorzystanie hokera przy blatach niższych 80 - 90 cm (standardowy wymiar szafek kuchennych) do wysokich kontuarów barowych 100 – 115 cm.

Hokery z różnym rodzajem siedziska

Produkowane współcześnie hokery wykorzystują różne sposoby podparcia dla pleców i rąk. O wyborze odpowiedniego dla Twoich potrzeb zadecyduje pewnie wiele różnych czynników (np. metraż, przeznaczenie, poczucie estetyki, zamierzona stylizacja, rodzaj wykonywanych przy hokerze czynności, wygoda). Jedne modele przyjmują formę taboretu bez oparcia. Tak jest w przypadku wspomnianego wcześniej hokera JIMI. Inne zakładają niskie podparcie dla lędźwi, które na pewno zauważyłeś w modelu ROCCO. Możesz również wybrać model, który będzie wygodnym fotelem z pełnym oparciem dla pleców i podłokietnikami.

  • W naszej ofercie przykładem Tego typu fotela jest hoker MONTE 

Jeśli ważna jest dla Ciebie szybka zmiana pozycji stołka i możliwość odwrócenia się w miejsca, które masz za plecami, szukaj wśród hokerów o siedziskach obrotowych. Taki typ hokera zwiększy skalę wykonywanych przy nim czynności, rozszerzy zasięg Twoich rąk i znacząco ułatwi siadanie (np. przy modelach z oparciem). Możliwość obrotu siedziska o 360° miały wspomniane wcześniej modele JIMI i MONTE. 

  • Model GRAPPO to niezwykle elegancki i wygodny typ hokera o wyprofilowanym siedzisku wykonanym z miękkiego, granatowego aksamitu, który sprawdzi się w komfortowych wnętrzach.

Hokery o różnej podstawie.

Podstawa z wygodnym podparciem dla nóg stanowi o stabilności hokera. Może ona przyjąć postać czterech smukłych nóg, jednego (zazwyczaj metalowego) cokołu lub różnej formy stelaża. Przy podłożu może być wzmocniona powłoką antypoślizgową lub zaopatrzona w koła umożliwiające krzesłu mobilność. Modelem o czterech nogach jest hoker ROCCO, który zapewne już widziałeś w ofercie.

 

  • Model CYDRO to tchnący elegancją typ hokera z podstawą w formie smukłego cokołu i kubełkowym, dającym poczucie komfortu obrotowym siedziskiem z ekoskóry.
  • Taboret fryzjerski LOMO. To typ hokera o mobilnej, zaopatrzonej w kółka podstawie.

Szerokie zastosowanie hokerów we współczesnej rzeczywistości ma bezpośredni wpływ na ich różnorodność. Większość modeli wykorzystuje jednocześnie kilka wspomnianych wyżej rozwiązań konstrukcyjnych, a o designie decydują też surowce użyte do ich wykonania (drewno, metal, tworzywo sztuczne, materiał tapicerski) i wpisująca się w najnowsze modowe trendy kolorystyka.

 

Przeczytaj więcej:

10 zalet hokerów kuchennych

Idealny hoker do kuchni - trzymaj się tych 5 zasad!

 

Wróć